Միասեռականների ամուսնությունները Ռուսաստանում չեն օրինականացվի՝ նախկինի պես ամուսնություն կհամարվի միայն տղամարդու և կնոջ միությունը: Այդ մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկներ նախապատրաստող աշխատանքային խմբի հետ հանդիպմանը:
«Ինչ վերաբերում է «ծնող № 1», «ծնող № 2» հասկացություններին… Քանի դեռ ես նախագահ եմ, մեզ մոտ չեն լինի «ծնող № 1», «ծնող № 2», կլինեն «հայրիկ» և «մայրիկ»,- ասել է Պուտինը՝ պատասխանելով դիտարկմանը, թե առաջարկություններ կան Սահմանադրության մեջ այնպիսի դրույթ ամրագրել, որով ընտանիք է համարվում միայն տղամարդու և կնոջ միությունը, գրում է ՌԲԿ-ն:
Պուտինը՝ արձագանքելով, նշել է, որ ավելի շուտ խոսքն ամուսնության մասին է, քանի որ չհամալրված ընտանիքները ևս ընտանիք են:
ՌԴ նախագահը դրական է գնահատել սահմանադրության մեջ այն նորմի ամրագրումը, որի համաձայն կառավարությունը կանոնակարգում է ընտանիքի և ավանդական ընտանեկան արժեքների ամրապնդման ու պաշտպանության հարցերը:

Президент России Владимир Путин поддержал предложение узаконить понятие брака как союза мужчины и женщины.
«Надо уточнить некоторые вещи: брак – это союз мужчины и женщины, с семьей немножко по-другому», – заявил Путин в Москве на встрече с членами рабочей группы по подготовке поправок в конституцию РФ, пишет Deutsche Welle.
Эту фразу он адресовал депутату Ольге Баталиной, которая выступила с инициативой считать семьей союз мужчины и женщины. По мнению Путина, неполные семьи можно тоже считать семьями.
Ранее предложение закрепить в преамбуле конституции РФ понятие брака как союза мужчины и женщины высказал вице-спикер Госдумы Петр Толстой.
Одновременно президент России высказался против воспитания детей в однополых союзах. «Что касается «родителя номер 1 и родителя номер 2», я уже как-то публично говорил и повторю еще раз: пока я президент, у нас не будет. Будет «папа» и «мама», – подчеркнул он.