Մյունխենի Անվտանգության համաժողովում փետրվարի 15-ին նախատեսված է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով քննարկում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Քննարկումը տևելու է մոտ 45 րոպե:
Այն մեկնարկելու է Երևանի ժամանակով 20:30-ին, իսկ վարելու է քննարկումն Ամերիկա-Ռուսաստան հիմնադրամի նախագահ Սելեստա Վալանդերը:
Փաշինյանը Գերմանիայում է՝ կմասնակցելու Մյունխենի Անվտանգության համաժողովին: Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամում նա պատասխանել է ադրբեջանցի փորձագետներ ներկայացող անձանց հարցերին, որոնք վերաբերել են ԼՂ հակամարտությանը: Անդրադառնալով իր «Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջ» արտահայտությանը՝ ՀՀ վարչաետը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումը Երևանը կընկալի որպես հարձակում Հայաստանի Հանրապետության վրա: Նա ասել է նաև, որ միակողմանի գործողություններով հնարավոր չէ ղարաբաղյան հարցը լուծել։

14 Февраль 2020 - 14:52 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев 15 февраля примут участие в 45-минутной дискуссии по нагорно-карабахскому конфликту в рамках ежегодной международной конференции по безопасности в Мюнхене.
Обсуждение, которое начнется в 20:30 по ереванскому времени, будет проходить под председательством Селесты Уолландер, президента Фонда США-Россия.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 14 февраля прибыл из Берлина в Мюнхен, где принял участие в официальной церемонии открытия ежегодной международной конференции по безопасности.
В Мюнхен прибыл также президент Армении Армен Саркисян. Он выступит в качестве докладчика на обсуждении относительно квантовой политики.
15 февраля на панельном обсуждении в рамках конференции Никол Пашинян также выступит с речью на тему безопасности.