Ֆրանսիայում 80-ամյա չինացի զբոսաշրջիկ է մահացել կորոնավիրուսից, փոխանցում է Huffington Post-ը:
Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Անյես Բուզենը հայտարարել է, որ սա կորոնավիրուսից մահվան առաջին դեպքն էր Եվրոպայում և առհասարակ՝ Ասիայից դուրս:
Չինաստանի սահմաններից դուրս մահվան մյուս երեք դեպքը գրանցվել են Ֆիլիպիններում, Հոնկոնգում և Ճապոնիայում:
Նախարարի խոսքով՝ 80-ամյա չինացի զբոսաշրջիկը Ֆրանսիայում էր հունվարի 16-ից, հոսպիտալացվել էր հունվարի 25-ին:
Չինաստանի առողջապահության ազգային հանձնաժողովից հայտնել են, որ կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ավելացել է 2641-ով՝ հասնելով 66,500-ի: Վիրուսի էպիկենտրոն հանդիսացող Ուհանում կարանտինն ավելի է խստացվել: Վերջին տվյալներով` կորոնավիրուսից մահացել է 1523 մարդ:

A Chinese tourist has died in France after contracting the new coronavirus – the first fatality from the disease outside Asia, the BBC reports.
The victim was an 80-year-old man from China's Hubei province, according to French Health Minister Agnès Buzyn.
He arrived in France on 16 January and was placed in quarantine in hospital in Paris on 25 January, she said.
Only three deaths had previously been reported outside mainland China – in Hong Kong, the Philippines and Japan.
However, more than 1,500 people have died from the virus within China, mostly in Hubei where it first emerged.