Մյունխենի Անվտանգության համաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պատմության մեջ առաջին անգամ բաց քննարկում կունենան Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման շուրջ:
Փաշինյանի և Ալիևի վերջին հանդիպումը կայացել է 2019-ի մարտին՝ Մինսկի խմբի համանախագահների և երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարների մասնակցությամբ: Համանախագահներն այն համարել էին «երկար, հագեցած և հետաքրքիր խոսակցություն»:
Քննարկումը տևելու է մոտ 45 րոպե և սկսվելու է Երևանի ժամանակով 20:30-ին:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ այն վարելու է Ամերիկա-Ռուսաստան հիմնադրամի նախագահ Սելեստա Վալանդերը:
Փաշինյանը Գերմանիայում է՝ մասնակցելու Մյունխենի Անվտանգության համաժողովին: Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամում, անդրադառնալով իր՝ «Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջ» արտահայտությանը, հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումը Երևանը կընկալի որպես հարձակում Հայաստանի Հանրապետության վրա: Նա ասել է նաև, որ միակողմանի գործողություններով հնարավոր չէ ղարաբաղյան հարցը լուծել։

15 Февраль 2020 - 13:22 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев 15 февраля примут участие в 45-минутной дискуссии по нагорно-карабахскому конфликту в рамках ежегодной международной конференции по безопасности в Мюнхене. Это первое открытое обсуждение карабахского конфликта в данном формате.
Обсуждение, которое начнется в 20:30 по ереванскому времени, будет проходить под председательством президента Фонда США-Россия Селесты Уолландер.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 14 февраля прибыл из Берлина в Мюнхен, где принял участие в официальной церемонии открытия ежегодной международной конференции по безопасности. В Мюнхен прибыл также президент Армении Армен Саркисян. Он выступит в качестве докладчика на обсуждении относительно квантовой политики.