Մյունխենում մեկնարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջին բաց հանդիպումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցով։
21:10 Ալիևի խոսքով՝ Ադրբեջանի ժողովուրդը, «որը տուժել է հայկական ագրեսիայից, ուզում է վերադառնալ իրենց տները, դա նրանց հիմնարար իրավունքն է, որից նրանք զրկված են 30 տարի»:
Ալիևն ասել է, որ ԼՂ բանակի 80% ՀՀ քաղաքացիներ են և «չկա ԼՂ բանակ և հանրապետություն: Կան հակամարտության 2 կողմ և ԼՂ-ն հակամարտության կողմ չէ»:
«Մենք խոսում ենք ագրեսորի հետ: Մենք պատրաստ ենք ԼՂ-ի հետ խոսել՝ պայմանով, որ ՀՀ-ն դադարի ֆինանսավորել այդ ապօրինի սուբյեկտին, հետ քաշի իր զորքը ԼՂ-ից և դուրս գա մեր տարածքներից: Քանի դեռ իրենք այնտեղ են՝ բացառվում է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նրա խոսքով` հակամարտությունը պետք է լուծվի փուլային տարբերակով և առաջին փուլը պետք է լինի «օկուպացված տարածքների ազատագրում, ադրբեջանցիների վերադարձ և վերաբմնակեցում»: ԼՂ կարգավիճակը, ըստ Ադրբեջանի ղեկավարի, կքննարկվի հետագայում, «առանց տեղում գործընթացի և տարածքների ազատագրումը սկսելու չպետք է գործընթաց սկսվի: Կարգավիճակը չպետք է խանգարի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը»։
Իր հերթին Փաշինյանն ասել է. «Մենք Դուշանբեյի հանդիպումից հետո մինի հեղափոխություն արեցինք: Այդ հանդիպումից հետո կարողացանք շփման ուղիղ գիծ ստեղծել, տեղեկատվության փոխանակման և Ալիևն ինձ հետ այդ քայլի համահեղինակ է:
Ադրբեջանի տեսակետից դրանք տարածքներ են, Ղարաբաղի տեսանկյունից՝ անվտանգություն: Ստատուս քվոն ձևավորվել է, որովհետև, երբ ԼՂ-ն փորձեց ինքնորոշման իր իրավունքից օգտվել, ռազմական գործողություններ սկսվեցին Արցախաբնակ հայերի դեմ: Նրանք հարկադրված եղան ինքնապաշտպանություն կազմակերպել»։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ իր որդին գնացել է ԼՂ՝ կամավոր պաշտպանելու երկրի սահմանները։ Նա շեշտել է, որ Ալիևն ասում է՝ ԼՂ-ն բանակցության կողմ չէ, բայց Ադրբեջանը 2 անգամ պայմանագիր է ստորագրել Ղարաբաղի հետ՝ 1994 թվականին, հրադադարի համաձայնագիրը, և դրանից 3 ամիս անց 1994-ի հուլիսին վերահաստատել են հրադադարը, այնքան, մինչև կոնֆլիկտը քաղաքական լուծում ստանա:
21:07 Ադրբեջանը հավատարիմ է բանակցային գործընթացին և հույսը չի կորցրել, որ, բանակցելով, կարող է տարածքային ամբողջականությունը վերականգնել, հայտարարել է Ալիևը:
«Եթե հայկական կողմի նոր մոտեցման հետևանքով բանակցությունն ամբողջովին խաթարվի, ապա այդ տարբերակը կարող է դիտարկվել»,- ասել է Ալիևը՝ պատասխանելով արդարադատության միջազգային դատարանին վեճը ներկայացնելու մասին հարցին:
Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ-ն ևս հավատարիմ է բանակցային և խաղաղության գործընթացին և այն պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում:
«Մենք ինտենսիվ ենք աշխատում և պատրաստ ենք իրական ջանք գործադրել հակամարտության լուծման համար»,- ասել է Փաշինյանը:
21:04«Կար Շահումյանի շրջան, որն անվանափոխվել է ինձ համար դժվար արտասանելի անունով», – հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև նշել է, որ այժմ այնտեղ ոչ մի հայ չի ապրում:
20:55 Պատասխանելով Ալիևի կողմից ներկայացվող «պատմական փաստերին»՝ Փաշինյանը նշել է, որ ԼՂ-ն անկախացել է այնպես, ինչպես Ադրբեջանն է անկախացել ԽՍՀՄ-ից: Անդրադառնալով Խոջալուի ցեղասպանության մասին հարցին՝ Փաշինյանը հղում է արել Ադրբեջանի նախկին նախագահ Մութալիբովի հայտարարությանը, թե այն կազմակերպվել է ադրբեջանցիների կողմից՝ Մութալիբովին իշխանությունից զրկելու համար:
«Վերջին 30 տարներին մենք ամեն անգամ նույն բաներն ենք կրկնում, ու մտավախություն կա, որ միջազգային հանրությունն ինչ-որ առումով հոգնած կլինի, ես կարծում եմ մեզ անհրաժեշտ է նոր գաղափարներ առաջ քաշել»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ 30 տարի տևած հակամարտությունը լուծել մեկ կամ երկու քայլով հնարավոր չէ:
Վարչապետի խոսքով՝ ինքը սկսել է միկրոհեղափոխությունների գործընթաց՝ ԼՂ հարցի կարգավորման հարցում:
20:54 Մոդերատոր․ Չեմ կարծում, որ ճիշտ է, որ ամեն անգամ ԱՀ ու ՀՀ առաջնորդները կրկնեն նույն բաները
20:50 Վարչապետ Փաշինյանի խոսքով` Ղարաբաղը մտել է Ադրբեջանի կազմի մեջ միայն ԽՍՀՄ ձևավորման հետևանքով։
«Երբ խոսում ենք տարածքային ամբողջականության մասին, հարցն այն է՝ ո՞ր երկրի մասին ենք խոսում… Ադրբեջանի խորհրդային սոցիալիստական հանրապետություն գոյություն չունի»,- նշում է նա։
Խոսելով Խոջալուի մասին` Փաշինյանը հիշեցնում է Ադրբեջանի նախագահ Մութալիբոխի խոսքերն այն մասին, որ դա դավադրություն էր իրեն տապալելու նպատակով։
20:45 Առաջինը ելույթ է ունենում Իլհամ Ալիևը։
«Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մասն է՝ սա պատմական ճշմարտություն է», – հայտարարում է Ալիևը։
Նա շարադրում է ադրբեջանական թեզեր` «հայերը մինչև 19-րդ դար չեն ապրել Ղարաբաղում, Երևանը նվիրվել է Հայաստանին ԱԴՀ կողմից որպես մայրաքաղաք, հայերն օկուպացրել են Լեռնային Ղարաբաղը, ցեղասպանություն իրականացրել Խոջալուում»։

В рамках ежегодной международной конференции по безопасности в Мюнхене стартовало панельное обсуждение карабахского конфликта между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Это первое открытое обсуждение карабахского конфликта в данном формате. Оно продлится 45 минут.
Обсуждение проходит под председательством президента Фонда США-Россия Селесты Уолландер.
21:10 По словам Алиева, конфликт должен быть урегулирован поэтапно, и первым этапом должно стать «освобождение оккупированных территорий, возвращение и расселение азербайджанцев». Статус Нагорного Карабаха будет обсуждаться позже, «без освобождения территорий» процесс не должен начаться, считает азербайджанский лидер. Он заявил, что статус не должен препятствовать территориальной целостности Азербайджана.
Пашинян, в свою очередь, сказал: «После встречи в Душанбе мы совершили мини-революцию. После этой встречи нам удалось установить прямую линию контакта, обменяться информацией, и Алиев является соавтором этого шага вместе со мной.
С точки зрения Азербайджана, это – территории, с точки зрения Карабаха – безопасность. Статус-кво был сформирован, потому что когда Нагорный Карабах попытался осуществить свое право на самоопределение, начались военные действия против армян, проживающих в Арцахе. Они были вынуждены организовать самооборону».
Премьер-министр РА отметил, что его сын отправился в Карабах, чтобы добровольно защищать границы страны. Пашинян подчеркнул, что Алиев говорит, якобы Карабах не является стороной конфликта, однако Азербайджан дважды подписывал соглашения с Карабахом: соглашение о прекращении огня – в 1994 году, а три месяца спустя – в июле 1994 года – соглашение о прекращении огня было вновь подтверждено до политического урегулирования конфликта.
21:07 По словам Алиева, Азербайджан привержен переговорному процессу и не теряет надежды, что сможет восстановить территориальную целостность путем переговоров.
«Если из-за нового подхода армянской стороны переговоры будут полностью сорваны, то этот вариант может быть рассмотрен»,- заявил Алиев, отвечая на вопрос о передаче спора в Международный суд.
Пашинян, в свою очередь, отметил, что Армения также привержена переговорам и мирному процессу, и он должен проходить в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Мы работаем интенсивно и готовы прилагать настоящие усилия для урегулирования конфликта»,- заявил Пашинян.
По словам Алиева, азербайджанский народ, «пострадавший от армянской агрессии, хочет вернуться в свои дома, это его основополагающее право, которого он был лишен в течение 30 лет».
Президент Азербайджана отметил, что 80% армии НКР составляют граждане РА, и армии и республики НКР не существует. По его словам, в конфликте есть две стороны, и Нагорный Карабах не является стороной конфликта.
«Мы говорим с агрессором. Мы готовы к переговорам с Нагорным Карабахом при условии, что Армения прекратит финансировать этот незаконный субъект, выведет свои войска из Нагорного Карабаха и покинет наши территории. Пока они там, это исключено»,- заявил Алиев.
21:04 Пашинян – о Шаумяновском районе: «Был район, сейчас там нет ни одного армянина, а район переименован в труднопроизносимое для меня название».
20:55 Отвечая на «исторические факты», представленные Алиевым, Пашинян отметил, что Нагорный Карабах стал независимым так же, как Азербайджан получил независимость от СССР.
Коснувшись вопроса о «геноциде в Ходжалу», Пашинян сослался на заявление бывшего президента Азербайджана Аяза Ниязи оглы Муталибова о том, что оно было организовано азербайджанцами для его свержения.
«В течение последних 30 лет мы повторяли одно и то же каждый раз, и есть опасение, что международное сообщество в какой-то степени устало, и я думаю, что нам нужно выдвигать новые идеи»,- заявил Пашинян, добавив, что 30-летний конфликт не может быть решен в 1-2 шага.
По словам премьер-министра, он начал процесс микрореволюции в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
20:54 «Не считаю, что лидерам Армении и Азербайджана стоит каждый раз повторять одно и то же», – отметила Уолландер.
20:50 В свою очередь, премьер Пашинян отметил, что Карабах вошел в состав Азербайджана только в результате образования СССР.
«Когда мы говорим о территориальной целостности, вопрос в том, о какой стране мы говорим… Советской Социалистической Республики Азербайджан не существует»,- заявил Пашинян.
20:45 Первым взял слово президент Азербайджана.
«Нагорный Карабах – часть Азербайджана, это историческая правда», – заявил он.
Алиев представил азербайджанские тезисы по Карабаху, кратко излагаем их суть: «Армяне не жили в Карабахе до 19-го века; Ереван был подарен Армении в качестве столицы со стороны Демократической Республики Азербайджан; армяне оккупировали Нагорный Карабах; совершили геноцид в Ходжалу».