Մյունխենում մեկնարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջին բաց հանդիպումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցով։
21:10 Ալիևի խոսքով՝ Ադրբեջանի ժողովուրդը, «որը տուժել է հայկական ագրեսիայից, ուզում է վերադառնալ իրենց տները, դա նրանց հիմնարար իրավունքն է, որից նրանք զրկված են 30 տարի»:
Ալիևն ասել է, որ ԼՂ բանակի 80% ՀՀ քաղաքացիներ են և «չկա ԼՂ բանակ և հանրապետություն: Կան հակամարտության 2 կողմ և ԼՂ-ն հակամարտության կողմ չէ»:
«Մենք խոսում ենք ագրեսորի հետ: Մենք պատրաստ ենք ԼՂ-ի հետ խոսել՝ պայմանով, որ ՀՀ-ն դադարի ֆինանսավորել այդ ապօրինի սուբյեկտին, հետ քաշի իր զորքը ԼՂ-ից և դուրս գա մեր տարածքներից: Քանի դեռ իրենք այնտեղ են՝ բացառվում է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նրա խոսքով` հակամարտությունը պետք է լուծվի փուլային տարբերակով և առաջին փուլը պետք է լինի «օկուպացված տարածքների ազատագրում, ադրբեջանցիների վերադարձ և վերաբմնակեցում»: ԼՂ կարգավիճակը, ըստ Ադրբեջանի ղեկավարի, կքննարկվի հետագայում, «առանց տեղում գործընթացի և տարածքների ազատագրումը սկսելու չպետք է գործընթաց սկսվի: Կարգավիճակը չպետք է խանգարի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը»։
Իր հերթին Փաշինյանն ասել է. «Մենք Դուշանբեյի հանդիպումից հետո մինի հեղափոխություն արեցինք: Այդ հանդիպումից հետո կարողացանք շփման ուղիղ գիծ ստեղծել, տեղեկատվության փոխանակման և Ալիևն ինձ հետ այդ քայլի համահեղինակ է:
Ադրբեջանի տեսակետից դրանք տարածքներ են, Ղարաբաղի տեսանկյունից՝ անվտանգություն: Ստատուս քվոն ձևավորվել է, որովհետև, երբ ԼՂ-ն փորձեց ինքնորոշման իր իրավունքից օգտվել, ռազմական գործողություններ սկսվեցին Արցախաբնակ հայերի դեմ: Նրանք հարկադրված եղան ինքնապաշտպանություն կազմակերպել»։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ իր որդին գնացել է ԼՂ՝ կամավոր պաշտպանելու երկրի սահմանները։ Նա շեշտել է, որ Ալիևն ասում է՝ ԼՂ-ն բանակցության կողմ չէ, բայց Ադրբեջանը 2 անգամ պայմանագիր է ստորագրել Ղարաբաղի հետ՝ 1994 թվականին, հրադադարի համաձայնագիրը, և դրանից 3 ամիս անց 1994-ի հուլիսին վերահաստատել են հրադադարը, այնքան, մինչև կոնֆլիկտը քաղաքական լուծում ստանա:
21:07 Ադրբեջանը հավատարիմ է բանակցային գործընթացին և հույսը չի կորցրել, որ, բանակցելով, կարող է տարածքային ամբողջականությունը վերականգնել, հայտարարել է Ալիևը:
«Եթե հայկական կողմի նոր մոտեցման հետևանքով բանակցությունն ամբողջովին խաթարվի, ապա այդ տարբերակը կարող է դիտարկվել»,- ասել է Ալիևը՝ պատասխանելով արդարադատության միջազգային դատարանին վեճը ներկայացնելու մասին հարցին:
Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ-ն ևս հավատարիմ է բանակցային և խաղաղության գործընթացին և այն պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում:
«Մենք ինտենսիվ ենք աշխատում և պատրաստ ենք իրական ջանք գործադրել հակամարտության լուծման համար»,- ասել է Փաշինյանը:
21:04«Կար Շահումյանի շրջան, որն անվանափոխվել է ինձ համար դժվար արտասանելի անունով», – հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև նշել է, որ այժմ այնտեղ ոչ մի հայ չի ապրում:
20:55 Պատասխանելով Ալիևի կողմից ներկայացվող «պատմական փաստերին»՝ Փաշինյանը նշել է, որ ԼՂ-ն անկախացել է այնպես, ինչպես Ադրբեջանն է անկախացել ԽՍՀՄ-ից: Անդրադառնալով Խոջալուի ցեղասպանության մասին հարցին՝ Փաշինյանը հղում է արել Ադրբեջանի նախկին նախագահ Մութալիբովի հայտարարությանը, թե այն կազմակերպվել է ադրբեջանցիների կողմից՝ Մութալիբովին իշխանությունից զրկելու համար:
«Վերջին 30 տարներին մենք ամեն անգամ նույն բաներն ենք կրկնում, ու մտավախություն կա, որ միջազգային հանրությունն ինչ-որ առումով հոգնած կլինի, ես կարծում եմ մեզ անհրաժեշտ է նոր գաղափարներ առաջ քաշել»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ 30 տարի տևած հակամարտությունը լուծել մեկ կամ երկու քայլով հնարավոր չէ:
Վարչապետի խոսքով՝ ինքը սկսել է միկրոհեղափոխությունների գործընթաց՝ ԼՂ հարցի կարգավորման հարցում:
20:54 Մոդերատոր․ Չեմ կարծում, որ ճիշտ է, որ ամեն անգամ ԱՀ ու ՀՀ առաջնորդները կրկնեն նույն բաները
20:50 Վարչապետ Փաշինյանի խոսքով` Ղարաբաղը մտել է Ադրբեջանի կազմի մեջ միայն ԽՍՀՄ ձևավորման հետևանքով։
«Երբ խոսում ենք տարածքային ամբողջականության մասին, հարցն այն է՝ ո՞ր երկրի մասին ենք խոսում… Ադրբեջանի խորհրդային սոցիալիստական հանրապետություն գոյություն չունի»,- նշում է նա։
Խոսելով Խոջալուի մասին` Փաշինյանը հիշեցնում է Ադրբեջանի նախագահ Մութալիբոխի խոսքերն այն մասին, որ դա դավադրություն էր իրեն տապալելու նպատակով։
20:45 Առաջինը ելույթ է ունենում Իլհամ Ալիևը։
«Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մասն է՝ սա պատմական ճշմարտություն է», – հայտարարում է Ալիևը։
Նա շարադրում է ադրբեջանական թեզեր` «հայերը մինչև 19-րդ դար չեն ապրել Ղարաբաղում, Երևանը նվիրվել է Հայաստանին ԱԴՀ կողմից որպես մայրաքաղաք, հայերն օկուպացրել են Լեռնային Ղարաբաղը, ցեղասպանություն իրականացրել Խոջալուում»։

The leaders of Armenia and Azerbaijan are sitting opposite each other at a first-ever open on the Nagorno Karabakh conflict on Saturday, February .
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia and President Ilham Aliyev of Azerbaijan are meeting in Germany the Munich Security Conference.
Throughout the entire conflict, on no occasion have the leaders of the two countries had an open discussion on the matter.
21:10 According to Aliyev, the Azerbaijani people “have suffered from the Armenian aggression, they want to return to their homes, as they have been deprived of that basic human right for 30 years.
Aliyev said 80% of Karabakh’s army are citizens of Armenia, and that there is not army of Karabakh or Republic of Karabakh.
“We are speaking with an aggressor. We are ready to talk to Nagorno Karabakh, provided that Armenia ceases to finance this illegal entity and withdraws its troops from Karabakh and departs our territories. As long as they are there, this is impossible,” Aliyev said.
He said the conflict should be resolved stage by stage and that the first stage should be "the liberation of occupied territories, the return and resettlement of Azerbaijanis."
According to the Azeri leader, the Nagorno-Karabakh status will be discussed later: “The status should not hinder Azerbaijan's territorial integrity.”
Pashinyan was then asked about the micro revolutions he was talking about at the beginning of the debate.
The Armenian PM reminded that he and Aliyev established “a direct line of communication” following a meeting with Dushanbe, which he described as “micro revolution co-authored by the Azerbaijani President.”
He said that the territories that Aliyev is speaking about – the regions surrounding Karabakh – ensure the security of Karabakh.
Pashinyan also said that when Aliyev claims that Karabakh is not side to the negotiations, he forgets that Azerbaijan has signed two ceasefire agreements with Karabakh in the past.
21:07 Both are asked if they consider submitting the dispute to the International Court of Justice.
Aliyev says Azerbaijan is committed to the negotiation process and that he hopes they will be able to maintain territorial integrity through talks.
But he added that should the Armenian side “completely disrupt the process,” they could take that step
Pashinyan said the Armenian side is committed to negotiations, which should be conducted through the mediation of the OSCE Minsk Group.
21:04 Prime Minister Nikol Pashinyan reminded that the region of Shahumyan, which was entirely populated by Armenians, has now been renamed into something he can’t pronounce the name of.
He also added that no Armenians are currently residing in the area.
20:55 Pashinyan said he doesn’t think it is good for Armenian and Azerbaijani leaders to repeat the same every time.
“Within the past 25-30 years, we are repeating everything we have already said. I am afraid the international community may have gotten tired hearing the same thing,” he said.
“And I think we need to bring some new ideas.
“When I became the PM after a peaceful revolution, I understood that it is not possible to solve the issue with several steps.
“I knew we needed a revolution and have started a process of micro-revolutions.”
20:50 Pashinyan reminded that Karabakh became a part of Azerbaijan during the Soviet Union and gained independence from the collapsing Union just like Azerbaijan.
He said that former Azerbaijani President Ayaz Mutallibov gave an interview to Russian paper Argumenty I Facty and said the provocation in Khojaly was organized by Azerbaijan's opposition to topple him. As a result, he was removed from power.