Սիրիական բանակը 2012-ից ի վեր առաջին անգամ ամբողջական վերահսկողություն է հաստատել Հալեպի հարակից տարածքներում: Երկրի նախագահ Բաշար Ասադի բանակը քաղաքի շրջակա 23 գյուղ է ազատագրել՝ այդպիսով իր վերահսկողության տակ առնելով մերձակա բնակավայրերը վերջին 8 տարում առաջին անգամ: Դա կապահովի բնակչության անվտանգությունը գրոհայինների գնդակոծություններից, գրում է Lenta.ru-ն Al-Mayadeen TV-ին հղումով:
Սիրիական բանակն արդեն վերահսկում է Հալեպ-Դամասկոս մայրուղին:
Քաղաքում տոնում են այդ իրադարձությունը:
Արևելյան Հալեպի ազատագրման գործողությունը մեկնարկել էր 2016-ի նոյեմբերի 21-ին: Ըստ ՌԴ ԶՈւ գլխավոր շտաբի՝ ընդհանուր առմամբ գործողության ընթացքում հաջովել էր ազատագրել 23 թաղամաս: Նույն տարվա դեկտեմբերին ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգում զեկուցեց ՌԴ նախագահին ռազմական գործողության ավարտի մասին: Դրանից հետո ահաբեկիչները շարունակում էին գնդակոծել քաղաքը հարակից արվարձաններից:

17 Февраль 2020 - 08:43 AMT
Отмечается, что армия сирийского президента Башара Асада освободила 23 деревни вокруг города, установив таким образом контроль над всеми окрестными населенными пунктами впервые за восемь лет, пишет Lenta.ru со ссылкой на al-Mayadeen.
Это обезопасит население от артобстрелов боевиков. В городе начались торжества в честь этого события.
Операция по освобождению восточного Алеппо от боевиков началась 21 ноября 2016 года. По данным Генштаба Вооруженных сил России, в общей сложности удалось освободить 52 квартала, которые ранее контролировали боевики. Однако террористы регулярно продолжали обстреливать жилые кварталы города со стороны пригородов.