«Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Սահմանդրության փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ՝ նշելով, որ ապրիլի 5-ը նոր Հայաստանի ընտրության օրը չէ:
«Հայաստանն օտար ազդեցությունների կամ միջանձնային բախումների փորձադաշտ չէ: Ոչ մի քաղաքական ուժ իրավունք չունի դառնալու ՀՀ քաղաքացու, հայ մարդու նվիրյալության ինքնակոչ դատավորը՝ բաժանելով երկիրը հակապետական և նվիրյալ հատվածների»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Կուսակցությունից նշել են՝ ՀՀ-ն կարիք ունի նոր Սահմանադրական դատարանի, բայց դեպի «երազանքների Սահմանադրական դատարան տանող ճանապարհը չի կարող կառուցվել ոչ կեղծված առկա սահմանադրության, ոչ էլ հանրաքվեի միջոցով դրա մասնակի սրբագրման և ժողովրդի կողմից լեգիտիմացման փորձի վրա»:
«Ներկայիս իրավիճակում ապրիլի 5-ի ահմանադրական հանրաքվեի թե «այո»-ն, թե «ոչ»-ը բերելու են մեր երկրի համար հատվածական և ոչ լեգիտիմ արդյունքի»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ժառանգությունում» համոզված են՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման արդյունավետ ուղին իշխանության կողմից 2020-ին Սահմանադիր ժողովի գումարումն է, ՀՀ պատմության մեջ «առաջին օրինակարգ Սահմանադրության նախագծի մշակումը և նոր հանրաքվեի անցկացումը, որից հետո մենք կունենանք պետական հիմնական օրենք՝ համապատասխան դատարանով հանդերձ, մեր ազգային-պետական շահերին համապատասխան»:
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն կկայանա ապրիլի 5-ին: Քարոզարշավը մեկնարկել է փետրվարի 17-ին: «Այո»-ի շտաբը ղեկավարում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Սուրեն Պապիկյանը։

Армянская партия «Наследие» («Жарангутюн») распространила заявление в связи с проведением 5 апреля референдума по изменениям в Конституцию Армении. В заявлении отмечается, что 5 апреля не станет днем избрания новой Армении.
«Армения не является испытательным полигоном для внешних влияний или межличностных конфликтов. Ни одна политическая сила не имеет права провозглашать себя судьей и делить граждан Армении и политические силы на антигосударственных и преданных. 5 апреля – не день избрания новой Армении»,- говорится в заявлении.
В партии отмечают, что Армения нуждается в новом Конституционном суде, «но дорога, ведущая к Конституционному суду нашей мечты, не может строиться ни на существующей фальсифицированной Конституции, ни на ее частичной корректировке посредством референдума и попытке легитимации народом».
«В нынешней ситуации как «да», так и «нет» на референдуме 5 апреля приведут к секторальному и нелегитимному для нашей страны результату»,- говорится в заявлении.
В «Наследии» убеждены, что эффективным путем разрешения сложившейся ситуации является созыв в 2020 году властями учредительного собрания, разработка «первого в истории Республики Армения проекта законной Конституции и проведение нового референдума, после чего у нас будет основной государственный закон, наряду с соответствующим судом, в соответствии с нашими национально-государственными интересами».
В Армении референдум по конституционным изменениям назначен на 5 апреля. 17 февраля стартовала агиткампания к референдуму. Штаб сторонников конституционных изменений (штаб «Да») возглавляет председатель правления партии «Гражданский договор», министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян. Штаб противников – «Нет» – еще не сформирован. Как парламентские, так и внепарламентские оппозиционные партии, в том числе бывшая правящая Республиканская партия, которая высказалась против проведения референдума, объявили, что не будут участвовать в кампании референдума.