«Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Սահմանդրության փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ՝ նշելով, որ ապրիլի 5-ը նոր Հայաստանի ընտրության օրը չէ:
«Հայաստանն օտար ազդեցությունների կամ միջանձնային բախումների փորձադաշտ չէ: Ոչ մի քաղաքական ուժ իրավունք չունի դառնալու ՀՀ քաղաքացու, հայ մարդու նվիրյալության ինքնակոչ դատավորը՝ բաժանելով երկիրը հակապետական և նվիրյալ հատվածների»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Կուսակցությունից նշել են՝ ՀՀ-ն կարիք ունի նոր Սահմանադրական դատարանի, բայց դեպի «երազանքների Սահմանադրական դատարան տանող ճանապարհը չի կարող կառուցվել ոչ կեղծված առկա սահմանադրության, ոչ էլ հանրաքվեի միջոցով դրա մասնակի սրբագրման և ժողովրդի կողմից լեգիտիմացման փորձի վրա»:
«Ներկայիս իրավիճակում ապրիլի 5-ի ահմանադրական հանրաքվեի թե «այո»-ն, թե «ոչ»-ը բերելու են մեր երկրի համար հատվածական և ոչ լեգիտիմ արդյունքի»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ժառանգությունում» համոզված են՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման արդյունավետ ուղին իշխանության կողմից 2020-ին Սահմանադիր ժողովի գումարումն է, ՀՀ պատմության մեջ «առաջին օրինակարգ Սահմանադրության նախագծի մշակումը և նոր հանրաքվեի անցկացումը, որից հետո մենք կունենանք պետական հիմնական օրենք՝ համապատասխան դատարանով հանդերձ, մեր ազգային-պետական շահերին համապատասխան»:
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն կկայանա ապրիլի 5-ին: Քարոզարշավը մեկնարկել է փետրվարի 17-ին: «Այո»-ի շտաբը ղեկավարում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Սուրեն Պապիկյանը։

Heritage party has issued a statement ahead of a referendum on constitutional amendments, noting that any outcome will bring about “partial and illegitimate results” for the country.
If the constitutional amendments are approved by the public on April 5, the powers of seven out of nine judges of the country’s top court will be suspended.
“Armenia is not a testing ground for foreign influences or interpersonal conflicts,” the party said in the statement.
“No political power has the right to become a self-proclaimed judge of loyalty to the Armenian citizens, dividing the country into sections between the anti-state and the devoted.”
While Heritage says the country needs a new top court, the party believes “the road to the Constitutional Court of our dreams cannot be built on either a rigged constitution or a partial proofreading and an attempt to legitimize it (the Constitution -Ed.) through referendum.”
The first day of the campaign of a referendum for constitutional amendments kicked off in Armenia on Monday, February 17.
The “Yes” campaign is led by Minister of Territorial Administration and Infrastructure Development Suren Papikyan, who is also the Chairman of the Board of the ruling Civil Contract party.