Թուրքական իշխանությունները ահաբեկչության մեղադրանքով ձերբակալաել են սիրիացի ուղղափառ հոգևորականին՝ Քրդական բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ) անդամներին հաց ու ջուր տալու համար, հայտնում է Catholic News Agency-ն:
Սեֆեր Բիլեսենը ձերբակալվել է նախ հունվարի 9-ին և ազատ արձակվել ամսի 14-ին: Ավելի ուշ, սակայն, նրան կրկին ձերբակալել են՝ մեղադրելով ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու մեջ: Մեղադրականի մասին հայտարարվել է փետրվարի 8-ին:
Բիլեսենը ձերբակալվել է 2018-ին քուրդ անջատողականներին հաց և ջուր տալու համար, թուրքական իշխանություններն այն համարել են աջակցություն ահաբեկիչներին:
ՔԲԿ-ն կուսակցություն է, որը պայքարում է Թուրքիայում քրդական անկախ պետության ստեղծման համար: ՔԲԿ-ի և Թուրքիայի իշխանությունների միջև զինված պայքարի արդյունքում հազարավոր մարդիկ են մահացել: Եվրամիությունը ՔԲԿ-ն ճանաչել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն, ՄԱԿ-ը՝ ոչ: Կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը 1999-ից թուրքական բանտում է:
Հոգևորականը մեղադրվում է նաև ՔԲԿ անդամների մասին իշխանություններին չհայտնելու համար: Նշվում է, թե նա իմացել է, որ նրանք արգելված խմբի անդամներ են:
Քահանան ընդունել է, որ հաց և ջուր է տվել ՔԲԿ անդամներին, սակայն դա համարել է իր քրիստոնեական պարտքը և ասել, որ այն որևէ քաղաքական ենթատեքստ չի ունեցել:

Власти Турции арестовали ассирийского священника Сефера Билечена. Его обвиняют в терроризме за то, что дал хлеб и воду боевикам Рабочей партии Курдистана (РПК), которая запрещена в Турции как террористическая организация.
Билечен является насельником древнего монастыря Мор Якуп, он был арестован 9 января турецкими спецслужбами по обвинению в оказании помощи и покровительстве РПК, пишет Catholic News Agency.
Дело основано на показаниях информатора и полицейском отчете 2018 года. Священнику грозит от 7.5 до 15 лет лишения свободы.
В обвинительном заключении говорится, что ассирийский священник не сообщил о боевиках в правоохранительные органы, хотя знал, кто они.
Отец Сефер не отрицает того, что он дал члену РПК хлеб и воду, но настаивает, что сделал это в соответствии со своей верой, а не из политических или идеологических соображений.
Монастырь, где служит священник, находится на юго-востоке Турции, заселенном курдами. Эта часть Турции на протяжении десятилетий была ареной вооруженных столкновений между правительственным войсками и сторонниками РПК.