Հաագայի վերքննիչ դատարանը պարտավորեցրել է Ռուսաստանին $50 մլրդ վճարել «Յուկոս» ընկերության նախկին բաժնետերերին: Այդ մասին տեղեկացրել է Իրավական պաշտպանության միջազգային կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Կոնովալովը, որն այս գործում ներկայացնում էր ՌԴ շահերը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Դատավճռի հրապարակումից հետո ՌԴ արդարադատության նախարարությունում ասել են, որ Մոսկվան «վճռաբեկ բողոք կներկայացնի Նիդերլանդների Գերագույն դատարան»: Ինչպես ասել են գերատեսչությունում` դատարանն անտեսել է այն փաստը, որ «Յուկոսի» նախկին բաժնետերերը «բարեխիղճ ներդրողներ» չեն եղել:
Ըստ ռուսական կողմի` բաժնետերերը ղեկավարում էին ակտիվները մի համակարգի միջոցով, որը ռուսական սենդվիչ է կոչվում՝ վերևից հսկող օլիգարխներն էին, մեջտեղում՝ օֆշորոային փուչ ընկերությունները, իսկ ներքևում՝ արդեն նավթային «Յուկոս» ընկերությունը:
Բացի այդ, Մոսկվայում ասում են, որ ՌԴ օրենսդրությունը թույլ չի տալիս միջազգային դատարան ներկայացնել հարկային միջոցների մասին վեճը, որը վերաբերում է պետական հանրային քաղաքականությանը:
2014-ի հուլիսին Հաագայի միջնորդական դատարանը բավարարել էր «Յուկոսի» նախկին բաժնետերերի հայցը և պարտավորեցրել ՌԴ-ին նրանց $50 մլրդ վճարել: Մոսկվան բողոքարկել էր այդ որոշումը, սակայն ընկերության նախկին բաժնետերերը դիմել էին մի շարք երկրների դատարաններ՝ պահանջելով կալանք դնել գույքի վրա: 2016-ի ապրիլին Հաագայի Շրջանային դատարանը չեղարկել էր $50 մլրդ գանձելու մասին որոշումը՝ պարզաբանելով, որ գործն այդ դատարանի իրավասությունից դուրս է: Այդ որոշումը բողոքարկվել էր:

A Dutch appeals court has reinstated an international arbitration panel’s order to Russia to pay $50 billion compensation to shareholders in former Russian oil giant Yukos, the Associated Press reports.
Tuesday, February 18’s ruling overturned a 2016 decision by The Hague District court that quashed the compensation order on the grounds that the arbitration panel did not have jurisdiction.
The Hague Court of Appeal ruled that the 2016 decision quashing the arbitration decision “was not correct. That means that the arbitration order is in force again.”
The arbitration panel had ruled that Moscow seized control of Yukos in 2003 by hammering the company with massive tax claims. The move was seen as an attempt to silence Yukos CEO Mikhail Khodorkovsky, a vocal critic of President Vladimir Putin.
The Yukos shareholders called the Hague court’s decision “fundamentally flawed” and launched an appeal. The Hague Court of Appeal is scheduled to issue a written ruling in the case on Tuesday.
The 2014 arbitration ruling said that Russia was not acting in good faith when it levied the massive claims against Yukos, even though some of the company’s tax arrangements might have been questionable.
The state launched “a full assault on Yukos and its beneficial owners in order to bankrupt Yukos and appropriate its assets while, at the same time, removing Mr. Khodorkovsky from the political arena,” the arbitrators said.
Khodorkovsky was arrested at gunpoint as he boarded a plane in Siberia in 2003 and spent more than a decade in prison as Yukos’ main assets were sold to a state-owned company. Yukos ultimately went bankrupt.