2019-ի հունիսից մինչև օրս բանակում ինքնասպանության 8 փորձ է կանխվել, ճեպազրույցում ասել է ԶՈւ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանը: Նրա խոսքով՝ սպաները, ովքեր կանխել են ինքնասպանության դեպքերը, խրախուսվել են:
Դավթյանն ասել է նաև, որ սրանք դեպքեր են, որոնք ներկայացրել է ԱԺ հանձնաժողովին, որ ավելի ակնառու ցույց են տալիս ներկայիս խնդիրները, տեղեկացնում է Shantnews.am-ը:
ԳՇ պետի խոսքով՝ բանակում գրանցվող դժբախտ պատահարների համար մեղավորները պատժվում են:
Պատասխանելով հարցին, թե ով է պատասխանատվություն կրում այսքան զոհերի համար՝ Դավթյանն ասել է. «Օրենքի առջև հավասար են բոլորը, մեղավորը կորոշվի դատարանի վճռով, նշել պատասխանատուներ գտնում եմ ոչ ճիշտ: Կարգապահական տույժերի մասին՝ ծառայողական քննություններ անցկացվում են, ելնելով դրանցից՝ ունենք բոլոր իրավունքներով կատարված պաշտոնից հեռացումներ, զորացրումներ… Ունեցել ենք գնդապետի մահ՝ հիվանդության պատճառով, այս դեպքում ո՞ւմ պատասխանատվության ենթարկենք»:
Դավթյանը հայտնել է նաև, որ բանակում 2020-ի 13 զոհից 4-ը մահացել են հիվանդության պատճառով, իսկ 4-ը՝ դժբախտ պատահարի:
ԳՇ պետը խոստացել է, որ կփորձեն հասարակության իրազեկման մակարդակը բարձրացնել:
Դավթյանն ԱԺ-ում էր` մասնակցելու փակ աշխատանքային հանդիպմանը, որի նպատակը վերջին շրջանում բանակում մտահոգիչ դեպքերի քննարկումն էր: Պատգամավորների ու շտաբի պետի քննարկմանը ներկա էին նաև ԶՈւ մի շարք բարձրաստիճան սպաներ:
Տարեսկզբից բանակում մահվան 13 դեպք է գրանցվել, տարբեր, այդ թվում՝ չպարզված, հանգամանքներում: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 2020-ին բանակում դեպքերի վերաբերյալ փետրվարի 17-ին անցկացված խորհրդակցության արդյունքում մի շարք կարևոր, այդ թվում՝ կադրային որոշումներ են կայացվել:

В Вооруженных силах Армении с июня 2019 года было предотвращено 8 попыток самоубийства. Об этом заявил 18 февраля начальник Генерального штаба ВС Армении Артак Давтян.
«У на сесть случаи «незавершения» самоубийства. Родители и правоохранительные органы получили возможность выяснить, насколько сложившаяся ситуация связана с Армией, условиями службы и проблемами», – сказал он, пишет «Новости-Армения».
При этом Давтян пожелал воздержаться от подробностей, поскольку это информация личного характера. Однако он отметил, что данные случаи позволяют делать определенные выводы относительно существующей ситуации в армии на данный момент.
Давтян также отметил, что виновные в несчастных случаях в ВС несут наказания.
Говоря о случаях гибели армянских военнослужащих в 2020 году, Давтян сообщил, что 4 из 13 погибших умерли от болезней, еще 4 – в результате несчастного случая.
Начальник Генштаба пообещал, что постарается повысить уровень осведомленности общественности.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 17 февраля провел совещание в связи с последними случаями гибели армянских военнослужащих. В совещании приняли участие секретарь Совета безопасности Армен Григорян, министр обороны Давид Тоноян, исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности Эдуард Мартиросян, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Артак Давтян, генеральный прокурор Артур Давтян, председатель Следственного комитета Айк Григорян, другие высокопоставленные представители ВС и правоохранительных органов.