Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ զուսպ են, բայց ՌԴ-ն ստիպված է հանդուրժել 2018-ի թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը: Այդ մասին ասվում է Էստոնիայի Արտաքին հետախուզության դեպարտամենտի «Միջազգային անվտանգությունն ու Էստոնիան» 2020-ի զեկույցում:
Ինչպես նշում են զեկույցի հեղինակները՝ Ռուսաստանն ակտիվորեն միջամտում է Հայաստանի քաղաքական գործընթացներին և ներքին գործերին:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը շարունակում է առանցքային տեղ զբաղեցնել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում, որոնք այդ հակամարտության հանգուցալուծման բանալի են համարում Մոսկվային: Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունի ՌԴ քաղաքական և ռազմական աջակցության պահպանումը, առանց որի դժվար կլիներ ապահովել Ղարաբաղի հայերի պաշտպանությունը»,-ասվում է զեկույցում:
Էստոնիայի Արտաքին հետախուզության ծառայությունում պնդում են՝ քանի որ Փաշինյանի կառավարությունը չի փլուզվել, Ռուսաստանը ստիպված է որոշ ժամանակ հանդուրժել 2018-ից հետո ՀՀ-ում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը:
«Դեռևս պահպանվում է լարվածությունը նախկին վերնախավի և նոր կառավարության միջև, Փաշինյանի աջակցությունը ժողովրդի կողմից՝ նույնպես: Լուրջ քաղաքական մրցակիցներ Փաշինյանը չունի: Հայաստանի տնտեսությունը նույնպես չի փլուզվել: Փոխարենն այն աճի լավ դինամիկա է գրանցում, իսկ պետական եկամուտները փաստացի ավելացել են»,- ասվում է զեկույցում:
«Չնայած Ռուսաստանը ԼՂ հակամարտության հարցում հանդես է գալիս որպես կառուցողական և կարգավորմանը միտված միջնորդ, այն իրականում շահագրգռված չէ այդ հակամարտության հանգուցալուծման մեջ: ՌԴ-ն նաև շահագրգռված չէ, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև լայնածավալ պատերազմ լինի: Առաջին սցենարը կզրկի Մոսկվային Հարավային Կովկասում իր ազդեցության գլխավոր լծակից: Իսկ լայնածավալ պատերազմի հետ կապված ռիսկերը չափազանց մեծ են ու անկանխատեսելի»,- ասվում է էստոնական հետախուզության զեկույցում:
Էստոնիայում է գտնվում ՆԱՏՕ-ի կիբերպաշտպանության խոշորագույն կենտրոնը, որի աշխատանքին մասնակցում է մոտ 30 երկիր: Ստորաբաժանումը հիմնվել է 2008-ին. էստոնական կողմի նախաձեռնությամբ՝ կապված ՌԴ հաքերների ենթադրյալ միջամտության հետ «բրոնզե զինվորի» շուրջ իրավիճակում: Էստոնիայի արտաքին հետախուզության դեպարտամենտն ամենամյա զեկույցներ է հրապարակում 2016-ից:

Отношения между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и Россией сдержанные, но РФ вынуждена принять внутриполитическую ситуацию в Армении после «бархатной революции» 2018 года. Об этом говорится в докладе Департамента внешней разведки Эстонии на 2020 год «Международная безопасность и Эстония».
Как отмечают авторы доклада, Россия активно вмешивается в политические процессы и внутренние дела Армении.
«Нагорно-карабахский конфликт продолжает играть ключевую роль в двусторонних отношениях Армении и Азербайджана, которые видят Москву владельцем ключей от решения данного конфликта. Для Армении жизненно важно сохранить политическую и военную поддержку России, без которой было бы трудно обеспечить военную защиту этническим армянам в Карабахе», – говорится в отчете.
Между тем, в Службе внешней разведки Эстонии утверждают, что отношения между Пашиняном и Россией сдержанные, но, поскольку правительство Пашиняна не распалось, Россия вынуждена на время принять внутриполитическую ситуацию в Армении после «бархатной революции» 2018 года.
«Пока сохраняется напряженность в отношениях между бывшей элитой и новым правительством, народная поддержка Пашиняна также сохраняется. Серьезных политических соперников у Пашиняна не возникло. Экономика Армении также не рухнула. Вместо этого она демонстрирует хорошую динамику роста, и государственные доходы фактически увеличились», – говорится в отчете.
«Несмотря на то, что Россия выступает конструктивным и ориентированным на решение посредником в нагорно-карабахском конфликте, она фактически не заинтересована в разрешении этого конфликта. Она также не заинтересована в развязывании полномасштабной войны между Арменией и Азербайджаном. Первый сценарий лишит Москву своего главного рычага влияния на Южном Кавказе, поскольку ни Армении, ни Азербайджану не придется работать на пользу РФ. Однако риски, связанные с полномасштабной войной, были бы слишком велики и непредсказуемы», – считают в эстонской разведке.
В Эстонии расположен крупнейший центр киберзащиты НАТО, в работе которого участвует около 30 стран. Подразделение было основано в 2008 году по инициативе эстонской стороны в связи с гипотетическим вмешательством российских хакеров в ситуацию вокруг «бронзового солдата».