Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում 16 տարի առաջ՝ 2004-ի փետրվարի 19-ին, ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովը կացնով սպանվեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին:
Հունվարի 11-ից Մարգարյանը Բուդապեշտում մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» դասընթացին: Սաֆարովը կացնահարեց հայ սպային գիշերը, երբ նա քնած էր:
Գուրգեն Մարգարյանի շիրիմն ամփոփվեց Եռաբլուր պանթեոնում, Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով սպան 2005-ի փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով:
2006-ի ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի քաղաքային դատարանը դատապարտեց մարդասպանին ցմահ ազատազրկման՝ 30 տարվա ընթացքում առանց համաներման իրավունքի: 2012-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց ոճրագործին, որտեղ ներում և հերոսի կոչում շնորհեցին, բնակարան տվեցին ու վճարեցին 8 տարվա աշխատավարձը:
Սաֆարովին արտահանձնելու որոշումից հետո Հայաստանը խզեց և մինչ օրս չունի դիվանագիտական հարաբերություններ Հունգարիայի հետ:

February 19 marks the 16th anniversary of the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan by Azerbaijani officer Ramil Safarov in Hungary.
A Lieutenant of the Armenian Armed Forces, Margaryan, then 26, was hacked to death, while asleep, by a fellow Azerbaijani participant, lieutenant Safarov, in Budapest during a three-month English language course in the framework of a NATO-sponsored Partnership for Peace program.
By a decree of then President of Armenia Robert Kocharian officer Margaryan was awarded with a posthumous Medal for Courage on February 19, 2005.
Hungary’s Prime Minister Victor Orban first stated that he transferred the prisoner to Azerbaijan on the understanding that he would serve out the rest of his life sentence in his home country. In later statements, Orban admitted that he not only signed the extradition agreement himself, but that he had repeatedly been warned that if Safarov were extradited to Azerbaijan, he would be pardoned and even celebrated by Ilham Aliyev's dictatorial regime. According to some reports, Safarov was extradited to Azerbaijan in exchange for Azeri purchase of Hungarian securities worth Euro 2-3 billion, information that official Budapest denies.