Հայտնի թուրք իրավապաշտպան, հասարակական գործիչ Օսման Քավալան, որն ավելի վաղ Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների դատարանի կողմից արդարացվել էր Գեզիի ցույցերի գործով, կրկին ձերբակալվել է:
Քավալան ակտիվորեն մասնակցել է 2013-ի ամռանը Գեզի զբոսայգու հակակառավարական ցույցերին։ Նա կալանավորվել էր 2017-ի դեկտեմբերին, մեղադրվում էր 2016-ի ռազմական հեղաշրջման փորձին մասնակցության մեջ։
Փետրվարի 19-ին Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը ձերբակալության օրդեր է արձակել 2016-ի հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձի գործով ընթացող հետաքննության շրջանակում, գրում է Civilnet-ը:
Ըստ դատախազության հաղորդագրության՝ կառույցը բողոքարկել է դատարանի որոշումը։
«Ազատություն Օսման Քավալային» ֆեյսբուքյան էջը տեղեկացնում է, որ ոստիկանությունում նրա պահման ժամկետը 24 ժամ է, որից հետո նա կտեղափոխվի Չաղլայան դատարան։
Քավալան հայտնի հասարակական գործիչ է: Հիմնադրել և երկար տարիներ ղեկավարել է Anadolu Kültür հիմնադրամը՝ տարիներ շարունակ իրականացնելով նաև հայկական մշակույթը ներկայացնող միջոցառումներ։ Քավալան ընդունել է Հայոց ցեղասպանության փաստը և խստիվ դատապարտել այն:

Prominent Turkish businessman and human rights activist Osman Kavala has been re-arrested, just hours after he was acquitted of trying to overthrow the government, Turkish media report, according to Massis Post.
A court ordered Kavala’s immediate release earlier on Tuesday, February 18, after dropping charges against him and eight others over protests in 2013. He had spent over two years in prison.
But hours later, a warrant was issued against him over a 2016 coup attempt which triggered a massive crackdown.
Rights group Amnesty International said Kavala’s renewed detention “smacks of deliberate and calculated cruelty”.
“To have been granted release after almost two-and-a-half years behind bars only to have the door to freedom so callously slammed in his face is a devastating blow for Osman Kavala, his family and all who stand for justice in Turkey,” the group’s Turkey campaigner said in a statement.
Kavala is one of the most prominent figures of Turkey’s civil society and is a committed activist, promoting cultural and intellectual dialogue for peace and reconciliation.
He is a close friend of the Turkish-Armenian journalist Hrant Dink’s family and has been actively fighting for a fair trial on Dink’s murder.
On April 24, 2016, Kavala visited the Armenian Genocide Memorial in Yerevan and paid tribute to the memory of the innocent victims.