ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ներում է առաջարկել WikiLeaks պորտալի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին՝ պայմանով, որ նա հայտարարի, թե Ռուսաստանը մասնակից չէ Դեմոկրատական կուսակցության սերվերները կոտրելուն:
Այս մասին գրել են բրիտանական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով Ասանժի փաստաբան Ջենիֆեր Ռոբինսոնի ելույթին, փոխանցում է Deutsche Welle-ը:
2016-ին հաքերները կոտրել էին Դեմոկրատական կուսակցության սերվերները: WikiLeaks-ը հրապարակել էր 20,000 էլեկտրանոյաին նամակ, որոնք գրվել կամ ուղարկվել են պաշտոնյաների կողմից: ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները կարծում են, որ հարձակումն իրականացրել են ռուս հաքերները:
Ռոբինսոնի խոսքով՝ առաջարկը ներկայացվել է 2017-ի օգոստոսին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական անդամ Դանա Ռորաբախերի կողմից: Քաղաքական գործիչը հայտնել է, որ գործում է նախագահի հրահանգով և առաջարկել ներում կամ «այլ ելք»:
Նախկին կոնգրեսմենը ժխտել է իրեն վերագրված միջնորդի դերը՝ նշելով, որ ոչ Թրամփը, ոչ էլ նրա հետ փոխկապակցված որևէ մեկը չեն փորձել կապվել իր հետ: Նա նշել է, որ Ասանժին հանդիպել է իր նախաձեռնությամբ և հաղորդել նրան, որ կարող է նախագահ Թրամփին խնդրել ներել իրեն, եթե փոխարենը նա ասի, թե կոնկրետ ով է իրեն փոխանցել հանրապետականների էլեկտրոնային նամակագրությունը: Իր հերթին Սպիտակ տունը Թրամփի կողմից Ասանժին ներում շնորհելու մասին լուրն անվանել է «լիակատար հորինվածք և կատարյալ սուտ»՝ նշելով, որ նախագահն ու նախկին կոնգրեսականը երբեք չեն զրուցել այդ թեմայով:
2012-ին Ասանժը ապաստան էր գտել Էկվադորի դեսպանատանը Լոնդոնում՝ խուսափելով Շվեդիայի կողմից ձերբակալությունից իրեն ներկայացված բռնաբարության մեղադրանքի պատճառով: WikiLeaks-ի հիմնադիրը կարծում էր, որ Շվեդիան իրեն ԱՄՆ կարտահանձնի, որտեղ իրեն կդատապարտեն Իրաքում և Աֆղանստանում այդ երկրի գործողությունների վերաբերյալ հարյուր հազարավոր գաղտնի ռազմական փաստաթղթերի հրապարակման համար: Ավելի ուշ Շվեդական իրավապահները դադարեցրին Ասանժի գործով հետաքննությունը: Բրիտանիայի ոստիկանությունը 2019-ին Էկվադորի դեսպանատանը ձերբակալեց Ասանժին: Լոնդոնի դատարանը մայիսին նրան դատապարտեց 50 շաբաթվա ազատազրկման:

U.S. President Donald Trump offered Julian Assange a pardon if he would say Russia was not involved in leaking Democratic party emails, a court in London has been told, according to The Guardian.
The extraordinary claim was made at Westminster magistrates court before the opening next week of Assange’s legal battle to block attempts to extradite him to the US, where he faces charges for publishing hacked documents. The allegation was denied by the former Republican congressman named by the Assange legal team as a key witness.
Assange’s lawyers alleged that during a visit to London in August 2017, congressman Dana Rohrabacher told the WikiLeaks founder that “on instructions from the president, he was offering a pardon or some other way out, if Mr Assange … said Russia had nothing to do with the DNC [Democratic National Committee] leaks.”
A few hours later, however, Rohrabacher denied the claim, saying he had made the proposal on his own initiative, and that the White House had not endorsed it.
“At no time did I talk to President Trump about Julian Assange,” the former congressman wrote on his personal blog. “Likewise, I was not directed by Trump or anyone else connected with him to meet with Julian Assange. I was on my own fact finding mission at personal expense to find out information I thought was important to our country.
“At no time did I offer Julian Assange anything from the president because I had not spoken with the president about this issue at all. However, when speaking with Julian Assange, I told him that if he could provide me information and evidence about who actually gave him the DNC emails, I would then call on President Trump to pardon him,” Rohrabacher added.
White House spokeswoman Stephanie Grisham told reporters: “The president barely knows Dana Rohrabacher other than he’s an ex-congressman. He’s never spoken to him on this subject or almost any subject.”
“It is a complete fabrication and a total lie,” Grisham said. “This is probably another never-ending hoax and total lie from the DNC.”
The publication of emails hacked from the Hillary Clinton campaign helped perpetuate an aura of scandal around the Democratic candidate a few weeks before the 2016 election.
WikiLeaks put them online hours after Trump had suffered an apparent public relations disaster with the emergence of a tape in which he boasted of molesting women.
Assange is wanted in America to face 18 charges, including conspiring to commit computer intrusion, over the publication of US cables a decade ago.