Թուրքիայից և Ալժիրից իմամների (մահմեդական հոգևորականներ) մուտքը Ֆրանսիա կարգելվի, հայտարարել է այդ երկրի նախագահ Էմանուեալ Մակրոնը՝ կոշտ հայտարարությամբ հանդես գալով իսլամի ծայրահեղական դրսևորումների հարցով։
Ըստ նրա՝ ծայրահեղական իսլամը հակասում է ազատության և հավասարության սկզբունքներին, որոնք առանցքային են Ֆրանսիայում, գրում է Ermenihaber-ը:
Մակրոնը, նմանատիպ երևույթների դեմ գործնական քայլերի մասին խոսելիս ասել է, որ նախատեսվում է արգելել նաև այն մահմեդական երգիչների մուտքը, որոնք քարոզչական աշխատանքներ են տանում Ֆրանսիայի տարածքում Ռամազան տոնի ժամանակ։
Ռամազանը մահմեդականների լուսնային օրացույցի 9-րդ ամիսն է: Այն համարվում է սուրբ ամիս՝ հոգևոր մաքրության և ամենախիստ պահքի ժամանակը:
Ֆրանսիայի ղեկավարը հայտարարել է նաև, որ իրեն անհանգստացնում են տեղի դպրոցներում օտար լեզուների դասավանդման ծրագրերը, որոնք կազմակերպվում են տվյալ համայնքների կողմից ու պետությունը դրանք չի վերահսկում:
Մակրոնի խոսքով՝ իրենք անցնում են «Օտար լեզուների միջազգային ուսուցում» համակարգին, ինչը ենթադրում է, որ ուսուցիչները պետք է խոսեն ֆրանսերեն, ենթարկվեն երկրի օրենքներին, իսկ ուսումնական ծրագրերը պետությունը պետք է վերահսկի: Մակրոնը նշել է, որ այս հարցում արդեն համաձայնության են եկել 8 երկրի հետ, սակայն Թուրքիայի հետ ամիսներ տևող բանակցությունները դեռևս արդյունք չեն տվել:
«Ամբողջ Ֆրանսիայում 2020-ի սեպտեմբերից դպրոցներում օտար լեզուների ու մշակույթի դասավանդման ծրագրերը չեղարկվելու են»,- ասել է Մակրոնը և ավելացրել.- «Եթե Թուրքիայի հետ համաձայնության չգանք և եթե Թուրքիան չընդունի նոր համակարգը, ապա բոլոր դասերը կչեղարկենք»:
Ֆրանսիայում «մայրենի լեզվի ու մշակույթի ուսուցում» ծրագրի շրջանակում 80,000 աշակերտ օտար լեզու է ուսուցանում:

French President Emmanuel Macron on Tuesday, February 18 announced measures to end a programme that allowed foreign countries, including from Turkey, to send imams and teachers to France in a bid to crack down on what he called the risk of "separatism", France 24 says.
During a visit to the eastern French city of Mulhouse, Macron said the government sought to combat “foreign interference” in how Islam is practiced and the way its religious institutions are organised.
"A problem arises when, in the name of religion, some want to separate themselves from the Republic and therefore not respect its laws,” he said.
Macron plans to end a programme created in 1977 that allowed nine countries to send imams and teachers to France to provide foreign-language and culture classes that are not subject to any supervision from French authorities.
Four majority-Muslim countries – Algeria, Tunisia, Morocco and Turkey – were involved in the programme, which reaches about 80,000 students every year. Around 300 imams were sent to France every year by these countries and those who arrived in 2020 will be the last to arrive in such numbers, said Macron.
The government has asked the French Muslim Council (CFCM), the body representing Islam in France, to find solutions to train imams on French soil instead and ensure they can speak French and do not spread Islamist views.
The measures were part of a much-anticipated intervention less than a month before municipal elections in France. Macron’s speech came at the end of a visit to Mulhouse, home to a large Muslim community that has been the focus of the French government’s campaign against Islamism.
The new rules were intended to counter Islamic extremism in France by giving the government more authority over the schooling of children, the financing of mosques and the training of imams, said Macron.
"This end to the consular Islam system is extremely important to curb foreign influence and make sure everybody respects the laws of the republic," he told a news conference in Mulhouse.