Հայաստանը 2 շաբաթով կփակի Իրանի հետ սահմանը, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ կառավարությունն արտահերթ որոշում է կայացրել` հիմնվելով ՀՀ պետսահմանի մասին օրենքի 16-րդ հոդվածի վրա, «որը վերաբերում է վարակիչ հիվանդությունների տարածման սպառնալիքի դեպքում պետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցմանը»։
Այսպիսով, կդադարեցվի Իրան-Հայաստան օդային հաղորդակցությունը ու Մեղրիի սահմանային անցակետով անձանց մուտքը Հայաստան։ Փաշինյանի տեղեկացմամբ` փետրվարի 24-ի առավոտյան կկայանա Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում կքննարկվեն հետագա քայլերը, հավանական սցենարներն ու դրանցից բխող միջոցառումները։
Հանձնաժողովը գործում է 2020-ի հունվարի 31-ից։
«Ամեն դեպքում՝ հարկ եմ համարում ընդգծել, որ խուճապային տրամադրություններ տարածելու ոչ մի հիմք չկա: Նման գործողությունները բոլոր դեպքերում վնասակար են», – եզրափակել է վարչապետը։
Փետրվարի 23-ի դրությամբ Իրանում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը 43-ի է հասել, գրանցվել է մահվան 8 դեպք:
Ավելի վաղ, Իրանում կորոնավիրոուսի հետ կապված իրավիճակի և Հայաստանում վարակի հնարավոր տարածման վտանգը հաշվի առնելով՝ ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը հորդորել էր այդ երկրի տարածքում գտնվող հայաստանցիներին կապ հաստատել իրենց հետ և տեղեկություն տրամադրել գտնվելու վայրի վերաբերյալ:

Армения на 2 недели закроет границу с Ираном из-за коронавируса. Об этом на своей странице в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, в соответствии со статьей 16 закона «О государственной границе», которая касается временного прекращения сообщения в связи с угрозой распространения вирусов, правительство Армении примет внеочередное решение о прекращении сообщения с Ираном на 2 недели.
«В частности будет прекращено авиасообщение между Арменией и Ираном, а также будет закрыт КПП Мегри»,- отметил премьер.
Он соообщил, что утром 24 февраля состоится заседание межведомственной комиссии по предотвращению распространения коронавируса, во время которого будут обсуждены дальнейшие шаги.
Комиссия действует с 31 января.
«В любом случае считаю необходимым подчеркнуть, что нет оснований для распространения панических настроений», – отметил Пашинян.
Согласно официальным данным, в Иране зарегистрировано 43 случая заражения новым коронавирусом, 8 из которых со смертельным исходом.