Վտանգի ու վտանգի սպառնալիքի մեթոդները չեն աշխատելու, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ խոսելով հայ զինծառայողի վիրավորվելու պատճառ դարձած Ադրբեջանի գործողությունների մասին։ Մնացականյանն ընդգծել է՝ պետք է թույլ չտալ էսկալացիայի որևէ ռիսկ, որովհետև, «վտանգի ու վտանգի սպառնալիքի մեթոդները մերժվելու են հայկական կողմից, ղարաբաղյան կողմից», տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Որովհետև գիտեք շատ լավ, որ էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցման տարրը մեզ համար կարևորագույնն է բանակցային ամբողջ փաթեթի մեջ», – ասել է նա։
Մնացականյանը նշել է նաև, որ սրացման ռիսկերի աճը թույլ չի տալու իրական առաջընթաց ունենալ բանակցային գործընթացում։ «Մենք ունենք կարևոր ձեռքբերում 2019-ին՝ էսկալացիայի ավելի նվազ պատկեր, ունենք լավ օրինակ, երբ օգտագործվում է դրա համար ուղիղ գիծը։ Շատ էական է պահպանել դա ու պահպանել նվազ ռիսկերը», – ասել է ԱԳ նախարարը։
Մնացականյանը նշել է, թե պետք է հստակ հասկանալ՝ ինչ զարգացումներ են եղել։ «Ես հասկանում եմ, որ վիրավոր է եղել, ինչը շատ մտահոգիչ է ու աընդունելի, մենք մեր կողմից շարունակելու ենք շատ հստակ առաջ տանել մեր օրակարգը», – ասել է նա։
Փետրվարի 23-ին ադրբեջանական ԶՈւ-երի ստորաբաժանումները կրակ են բացել մարտական դիրքերի ուղղությամբ։ Կրակից վիրավորվել է հայ զինծառայող, վիրավորումը թեթև է, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: Հայկական ԶՈւ-երի ստորաբաժանումների պատասխան կրակից հետո ադրբեջանական կրակը դադարել է։

Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on Monday, February 24 commented on Azerbaijan's shooting of Armenian positions, saying that "methods of threat are not going to work".
An Armenian serviceman was wounded by Azerbaijani troops from across the border on Sunday, Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan revealed on Monday.
"The injury is light, his life is not in danger," Hovhannisyan said in a Facebook post.
Mnatsakanyan described Azerbaijan's activity on the border as “extremely worrying.”
“The reduction of escalation risks is the most significant part in the entire package of negotiations,” Mnatsakanyan told a joint press conference with his Slovak counterpart Miroslav Lajčák in Yerevan on Monday, February 24.
He stressed that growth in the risk of escalation will not allow to register real progress in the peace talks, Aysor.am reports.
“We made an important achievement during 2019 – fewer cases of escalation were reported, which is important to maintain,” the Foreign Minister said.
"An [Armenian] soldier was wounded which is worrying and unacceptable. We will continue proceeding with our agenda.”