Վտանգի ու վտանգի սպառնալիքի մեթոդները չեն աշխատելու, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ խոսելով հայ զինծառայողի վիրավորվելու պատճառ դարձած Ադրբեջանի գործողությունների մասին։ Մնացականյանն ընդգծել է՝ պետք է թույլ չտալ էսկալացիայի որևէ ռիսկ, որովհետև, «վտանգի ու վտանգի սպառնալիքի մեթոդները մերժվելու են հայկական կողմից, ղարաբաղյան կողմից», տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Որովհետև գիտեք շատ լավ, որ էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցման տարրը մեզ համար կարևորագույնն է բանակցային ամբողջ փաթեթի մեջ», – ասել է նա։
Մնացականյանը նշել է նաև, որ սրացման ռիսկերի աճը թույլ չի տալու իրական առաջընթաց ունենալ բանակցային գործընթացում։ «Մենք ունենք կարևոր ձեռքբերում 2019-ին՝ էսկալացիայի ավելի նվազ պատկեր, ունենք լավ օրինակ, երբ օգտագործվում է դրա համար ուղիղ գիծը։ Շատ էական է պահպանել դա ու պահպանել նվազ ռիսկերը», – ասել է ԱԳ նախարարը։
Մնացականյանը նշել է, թե պետք է հստակ հասկանալ՝ ինչ զարգացումներ են եղել։ «Ես հասկանում եմ, որ վիրավոր է եղել, ինչը շատ մտահոգիչ է ու աընդունելի, մենք մեր կողմից շարունակելու ենք շատ հստակ առաջ տանել մեր օրակարգը», – ասել է նա։
Փետրվարի 23-ին ադրբեջանական ԶՈւ-երի ստորաբաժանումները կրակ են բացել մարտական դիրքերի ուղղությամբ։ Կրակից վիրավորվել է հայ զինծառայող, վիրավորումը թեթև է, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: Հայկական ԶՈւ-երի ստորաբաժանումների պատասխան կրակից հետո ադրբեջանական կրակը դադարել է։

На армянскую сторону невозможно подействовать методом угроз, заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян комментируя спровоцированную Азербайджаном перестрелку и ранение армянского солдата.
23 февраля ВС Азербайджана обстреляли позиции ВС РА в Тавушской области, в результате чего ранение получил армянский военнослужащий. Ранение легкое, его жизни не угрожает опасность. После ответного огня с армянской стороны активность противника была подавлена.
Мнацаканян отметил, что рост эскалации не позволит достичь реального прогресса в переговорном процессе, пишет Aysor.am.
«В 2019 году мы имели важное достижение – снижение эскалации, у нас есть хороший пример, когда для этого используется прямая связь. Очень важно сохранить это и снижение рисков», – сказал глава МИД Армении.
Мнацаканян отметил, что нужно четко понять, какие развития произошли.
«Я понимаю, что есть раненый, что крайне беспокоит и неприемлемо, мы со своей стороны продолжим очень четко продвигать нашу повестку», – сказал он.
Глава МИД подчеркнул, что нельзя допускать каких-либо рисков эскалации, поскольку методы угроз и опасности угроз не подействуют – армянская и карабахская стороны отвергают их.