Մեղրիի անցակետից ՀՀ մտնող բոլոր բեռնատարները տեղաշարժվում են առողջապահության նախարարության մասնագետների և ոստիկանության ուղեկցությամբ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն՝ անդրդառնալով փետրվարի 25-ին ուժի մեջ մտած Իրան-Հայաստան սահմանային հատումները սահմանափակող կառավարության որոշմանը:
«Իրանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ սահմանվում է հսկողություն Հայաստանի ամբողջ տարածքում, այդ թվում ՊԵԿ մաքսային պահեստներում, մինչև նրանց հետ վերադառնալը: Հայաստանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ սահմանվում է հսկողություն` ըստ նրանց բնակության վայրի:
Փետրվարի 26-ին Իրանից ինքնաթիռով վերադարձող ուղևորների նկատմամբ հսկողությունը պատշաճ իրականացնելու համար իմ հանձնարարությամբ ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետը մեկնել է Թեհրան: Ուղևորների ինքնաթիռ նստեցման ժամանակ նա տեղում կստուգի վերջիններիս ինքնազգացողությունը, կհրահանգավորի նրանց պաշտպանիչ միջոցների օգտագործման մասին և մեզ տեղեկատվություն կփոխանցի, որպեսզի Երևանում պատշաճ հսկողական միջոցառումներ իրականացվեն: Գանգատների բացակայության դեպքում ուղևորների նկատմամբ կսահմանվի տնային հսկողություն, իսկ գանգատ ունեցողները կթեստավորվեն` անհրաժեշտության դեպքում կհոսպիտալացվեն»,- ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է նաև, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում աշխատանքները համակարգում է առողջապահության փոխնախարար Շավարշ Գրիգորյանը:

26 Февраль 2020 - 11:12 AMT
На фоне зарегистрированных в Иране случаев заражения коронавирусом все грузовые автомобили, въезжающие в Армению через КПП в Мегри, будут передвигаться по территории страны в сопровождении сотрудников Минздрава и полиции. Об этом сообщил на своей странице в Facebook министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
По его словам, эта мера осуществляется в соответствии со вступившем 25 февраля в силу правительственным решением об ограничениях на коммуникации между Арменией и Ираном.
«В отношении водителей, являющихся гражданами Ирана, ведется контроль на всей территории Армении, в том числе, на таможенных складах Комитета по госдоходам, вплоть до их возвращения. В отношении водителей, являющихся гражданами Армении, контроль ведется по месту их проживания», – написал министр.
Торосян сообщил, что 26 февраля по его распоряжению в Иран отправился специалист Национального центра контроля и предотвращения заболеваний при Минздраве для проведения надлежащего контроля в отношении авиапассажиров, возвращающихся из Ирана.
«Во время посадки пассажиров в самолет он на месте будет проверять их самочувствие, даст им рекомендации по использованию защитных средств и передаст информацию нам, чтобы в Ереване были осуществлены надлежащие контрольные мероприятия», – отметил министр.
Торосян добавил, что в случае отсутствия жалоб в отношении пассажиров будет установлен домашний надзор, а к тем, у кого будут жалобы, будут применены тесты и они, в случае необходимости, будут госпитализированы.
Согласно последним данным, на территории Армении нет ни одного подтвержденного случая заражения коронавирусом.