Տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Իրանում, արձանագրված կորոնավիրուսի դեպքերով պայմանավորված, փետրվարի 25-ից ՀՀ ԶՈւ բոլոր զորամասերում արգելվել են զինծառայողների ծնողների և հարազատների այցելությունները:
Արգելվել են նաև պարտադիր ժամկետային զինծառայողների բոլոր տեսակի արձակուրդներն ու ազատ արձակումները, այդ թվում՝ վերականգնողական (բուժական) արձակուրդների տրամադրումը (բացառությամբ «Ես եմ» ծրագրով զինծառայողներին):
ՀՀ զինված ուժերում կանխարգելիչ միջոցառումների նպատակն է կանխել կորոնավիրուսի ներթափանցումը զորամասեր, հնարավորինս ապահովագրել զինվորներին վարակվելուց և անհրաժեշտության դեպքում ճիշտ կազմակերպել հակահամաճարակային գործողությունները:
Պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է բոլոր զինծառայողների հարազատներին զերծ մնալ զորամասեր այցերից, գիտակցաբար մոտենալ ձեռնարկվող միջոցառումներին, քանի որ դրանք բխում են զինվորների շահերից:

В связи с заболеваниями коронавирусом в регионе, в частности, в Иране, с 25 февраля во всех военных частях Армении запрещены посещения родителями и родными военнослужащих, а также все виды отпусков и увольнительных солдат срочной службы, в том числе, в целях восстановления (лечения). Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Ограничение не распространяется на военнослужащих, проходящих воинскую службу по программе «Это я».
Отмечается, что цель запрета – предотвращение проникновения коронавируса в военные части, максимальная защита военнослужащих от заражения, а также правильная организация противоэпидемических действий в случае необходимости.
Минобороны призывает родственников всех военнослужащих воздерживаться от посещений воинских частей, проявлять сознательный подход к предпринимаемым мерам, поскольку они исходят именно из интересов военнослужащих
Согласно последним данным, на территории Армении нет ни одного подтвержденного случая заражения коронавирусом.