ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ ԵՄ աջակցությունը 2020-ին ավելին կլինի, քան 2019-ին էր:
Խորհրդարանում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ նա ասել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների դրական զարգացման մասին է վկայում երկկողմ ձևաչափով տրամադրվող աջակցության ավելացումը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ 2019-ի գործողությունների ծրագրով նախատեսվող աջակցության չափը նախորդ տարիների համեմատ ավելացել է՝ կազմելով 65 մլն եվրո:
«2020 թվականի աջակցության ուղղություններն արդեն իսկ նախատեսվել և հստակեցվել են, հուսով եմ՝ աջակցության չափը կլինի ավելին, քան 2019-ին էր», – ասել է Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը հավելել է, որ 2020-ի ծրագրով աջակցություն է նախատեսված արդարադատության և ոստիկանության ոլորտների ռազմավարական բարեփոխումների ուղղությունների համար, որոնք ընդգրկված են կառավարության գերակայությունների ցանկում:
2019-ի համար Եվրամիության կողմից ՀՀ-ին նախատեսված է եղել 40 մլն եվրոյի չափով աջակցություն, որին ավելացվել է լրացուցիչ 25 մլն եվրո: Ընդհանուր 65 մլն եվրոյի չափով աջակցություն է տրամադրվել:

26 Февраль 2020 - 12:10 AMT
Вице-премьер Армении, председатель Межведомственной комиссии по координации выполнения Соглашения Армения-ЕС Мгер Григорян выразил надежду, что в 2020 году ЕС окажет РА помощь в большем объеме, чем в 2019 году.
В ходе слушаний в Национальном собрании РА на тему процесса реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, инициированных постоянной парламентской Комиссией по вопросам европейской интеграции, Григорян отметил, что позитивное развитие отношений между ЕС и Арменией подтверждается увеличением объемов помощи, предоставляемой в двустороннем формате, пишет Aysor.am.
Он, отметил, что объем помощи, предусмотренный планом действий в 2019 году, в сравнении с предыдущими годами увеличился и составил 65 млн евро.
«Сферы поддержки на 2020 год уже предусмотрены и уточнены. Надеюсь, объем поддержки будет больше, чем в 2019 году», – сказал Григорян.
Он добавил, что по программе на 2020 год предусмотрена поддержка стратегической реформы в сферах юстиции и полиции, которые включены в список приоритетов.
В 2019 году предусматривалось, что ЕС предоставит Армении помощь в размере 40 млн евро, однако Евросоюз выделил дополнительные 25 млн евро.