Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանը թույլատրել է էվթանազիան՝ որոշելով, որ դրա արգելքը հակասում է երկրի հիմնական օրենքին: Դաշնային Սահմանադրական դատարանը վճիռը կայացրել է փետրվարի 26-ին: Դատավորները դրանում տեսել են ծանր հիվանդ մարդկանց և բժիշկների իրավունքների ոտնահարում:
Սեփական ցանկությամբ մահվան իրավունքը դասվում է մարդու անձնական իրավունքների շարքին, որոշել են դատավորները: Այն ներառում է ինքնասպանություն գործելու ազատությունը կամ կյանքից կամավոր հեռանալու համար երրորդ կողմի օգնությանը դիմելը: Այդպիսի հայտարարություն է արել ԳԴՀ բարձրագույն դատական ատյանի նախագահ Անդրեաս Ֆոսկուլեն, գրում է Deutsche Welle-ն:
Դատավճիռը, սակայն, չի նշանակում, թե օրենսդիրներին արգելվում է կանոնակարգել այն կազմակերպությունների գործունեությունը, որոնք նպաստում են էվթանազիային:
2015-ին ԳԴՀ Բունդեսթագն օրենքից դուրս էր հայտարարել այն կազմակերպություններին, որոնք կոմերցիոն հիմքով նպաստում էին էվթանազիային: Արգելքի խախտումը պատժվում էր մինչև 3 տարվա ազատազրկմամբ: Այդ որոշումը խստիվ քննադատվեց անբուժելի հիվանդների և մասնագիտական կազմակերպությունների կողմից:
Էվթանազիան անբուժելի հիվանդությամբ տառապող մարդուն՝ ցավերից ազատելու համար կյանքից զրկելն է։ Առանձնանում է դրա երկու տեսակ՝ պասիվ և ակտիվ։ Պասիվ է համարվում, երբ մահացու հիվանդին դիտավորյալ դադարեցնում են դեղամիջոցներ տալ։ Ակտիվ է համարվում հիվանդին մահացու դեղամիջոց ներարկելը կամ մահ առաջացնող ուրիշ գործողություններ, որոնց արդյունքում վրա է հասնում անցավ և արագ մահը։

26 Февраль 2020 - 12:13 AMT
Запрет на эвтаназию на коммерческой основе противоречит Основному закону Германии. Такое решение Федеральный конституционный суд страны вынес 26 февраля. Судьи в Карлсруэ увидели в этом нарушение прав тяжелобольных людей и докторов.
Право на смерть по собственному усмотрению относится к личным правам человека, решили судьи. Оно включает свободу совершить самоубийство или прибегнуть к помощи третьей стороны для добровольного ухода из жизни, отметил председатель высшей судебной инстанции ФРГ Андреас Фоскуле, пишет Deutsche Welle.
При этом судебный вердикт не означает, что законодателям запрещено регулировать деятельность организаций, содействующих эвтаназии.
В ноябре 2015 года германский бундестаг объявил вне закона организации, содействующие на коммерческой основе эвтаназии в ФРГ. При этом понятие «коммерческий» охватывало не только «материальную заинтересованность» при предоставлении возможности эвтаназии, но и неоднократное безвозмездное содействие уходу из жизни неизлечимо больных людей. Нарушение запрета грозило лишением свободы на срок до 3 лет.
Это решение стало объектом жесткой критики со стороны тяжелобольных, ряда врачей и профильных организаций. Теперь Федеральный конституционный суд встал на их сторону.