Մայրցամաքային Չինաստանում COVID-2019 կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 2774-ի: Ըստ Չինաստանի Առողջապահության ազգային հանձնաժողովի՝ երկրում 78,497 վարակված կա, ապաքինվել է 32,495 մարդ:
Հուբեյ նահանգում, որտեղ 2019-ի վերջում կորոնավիրուսի բռնկում էր գրանցվել, հիվանդության հաստատված դեպքերի քանակը գերազանցում է 65,500, որից 47,800-ն՝ Ուհանում: Փետրվարի 27-ի տվյալով՝ վերջին 24 ժամում Հուբեյում հիվանդության 409 նոր դեպք է գրանցվել, 2288 մարդ ապաքինվել է, ևս 26 նոր հիվանդացած՝ մահացել, որոնցից 19-ը՝ Ուհանում, գրում է ՌԲԿ-ն:
Չինաստանի սահմաններից դուրս, ընդհանուր առմամբ, վարակի 133 նոր դեպք է հաստատվել՝ Հոնկոնգում (2-ը մահացել են), Մակաոյում և Թայվանում՝ 91, 10 և 32 դեպք համապատասխանաբար: Հաշվի առնելով նոր դեպքերը՝ աշխարհի ավելի քան 30 երկրում վարակվածների քանակը, ըստ SCMP-ի, 82,027 է, մահացել է 2800 մարդ:
Ավելի վաղ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, որը վարակի բռնկումը միջազգային արտակարգ իրավիճակ է ճանաչել, հայտնել է, որ տվյալ պահի դրությամբ վիճակը «կայունանում է», սակայն, զգուշացրել, որ դեռ չափազանց վաղ է կանխատեսումներ անել, թե երբ հիվանդությունը կհասնի գագաթնակետին:

Число умерших от пневмонии, вызванной коронавирусом типа COVID-2019, на территории материкового Китая достигло 2774. Всего, по данным Национальной комиссии по здравоохранению КНР, в стране зафиксировано 78,497 подтвержденных случаев заболевания инфекцией, при этом 32,495 человек удалось вылечиться.
В провинции Хубэй, где в конце 2019 года была зафиксирована вспышка коронавируса, число подтвержденных случаев заболевания превышает 65.5 тыс (в столице провинции городе Ухань — 47.8 тыс). За минувшие сутки в Хубэе зарегистрировали 409 новых случаев заражения, 2288 человек выздоровели, еще 26 новых заболевших скончались, в том числе 19 — в Ухане, пишет РБК.
В общей сложности 133 подтвержденных случая болезни были зарегистрированы за пределами материкового Китая: в Гонконге (двое умерли), Макао и на Тайване — 91, 10 и 32 соответственно. С учетом новых случаев заражения число инфицированных в более чем 30 странах по всему миру, по оценке издания SCMP, составляет 82,027, умерли 2800 человек.
Ранее Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), признавшая вспышку инфекции международной чрезвычайной ситуацией, сообщила, что положение в данный момент «стабилизируется», однако предупредила, что еще слишком рано делать какие-либо прогнозы относительно того, достиг ли вирус пика.