Բուլղարիայի ղեկավարությունը հունգարական Wizz Air ավիաընկերությունն է ընտրել՝ Երևան-Սոֆիա չվերթներ իրականացնելու համար, հայտնում է Econ.bg-ն:
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից PanARMENIAN.Net-ին ասացին, որ նման հարցում չեն ստացել, Երևան-Սոֆիա չվերթների մասին տեղեկություն չունեն:
Սկզբնաղբյուրում նշվում է, որ ընտրությունը կատարվել է միջպետական համաձայնագրերի արդյունքում՝ Եվրամիության և Բուլղարիայի ազգային օրենսդրության համաձայն: Ըստ դրանց՝ ավիաընկերությունը պատրաստ է շաբաթական երկու չվերթ իրականացնել` մարտի վերջից սկսած:
ՀՀ-ում Wizz Air և Ryanair բյուջետային ավիաընկերությունները դեռ 2019-ին են հայտարարել նոր ուղղություններ բացելու մասին: Wizz Air-ը հունիսից չվերթներ է սկսում Երևան-Լառնակա (Կիպրոս) ուղղությամբ, ապրիլից՝ Վիեննա և Վիլնյուս: Ryanair-ը հունվարից կանոնավոր թռիչքներ է իրականացնում Հռոմից ու Միլանից Երևան, իսկ ամռանից նաև՝ Բեռլինից: Թռիչքներ են իրականացվելու նաև Գյումրիից Մեմինգեն ուղղությամբ:

Болгарские власти выбрали авиакомпанию Wizz Air для осуществления рейсов Ереван-София, сообщает Econ.bg.
Однако, как сообщили PanARMENIAN.Net в Комитете гражданской авиации РА, армянская сторона не получала такого запроса и не располагает информацией о рейсах Ереван-София.
Источник утверждает, что выбор был сделан в результате межгосударственных соглашений в соответствии с национальным законодательством Европейского Союза и Болгарии. По его данным, авиакомпания готова выполнять два рейса в неделю, начиная с конца марта.
Бюджетные авиакомпании Wizz Air и Ryanair в 2019 году объявили о новых направлениях из Армении. Wizz Air начинает полеты по маршруту Ереван-Ларнака (Кипр) с июня, в Вену и Вильнюс – с апреля. Ryanair выполняет регулярные рейсы из Рима и Милана в Ереван с января, а с лета стартуют рейсы в Берлин. Также запланированы рейсы из Гюмри в Мемминген.