ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի 75 աշխատակից ազատման դիմում է գրել՝ իրավիճակի պատասխանատվությունը թողնելով առողջապահության նախարարության վրա, հայտարարել են 107 աշխատող ունեցող կենտրոնում:
ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի ներկայացուցիչները փետրվարի 27-ին Կառավարության շենքի առջև բողոքում էին «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցին միավորվելու՝ առողջապահության նախարարության որոշման դեմ: Նրանք նշում էին, որ որոշումը միանձնյա է և հիմնազուրկ: Ըստ նրանց՝ այն կայացվել է առանց մասնագիտական քննարկման:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետներն արհամարհված են և չեն հանդուրժում առողջապահության նախարարության կողմից նշանակված տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի և նախարարությունից կազմակերպություն ուղարկվող այլ անհատների ճնշումները:
«Նորից հայտնելով մեր անհամաձայնությունը «ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոց ՓԲԸ-ին միացնելու որոշմանը և չցանկանալով դառնալ դրա իրագործման արդյունքում անցանկալի հետևանքների կրողը՝ մենք ներկայացնում ենք աշխատանքից ազատման դիմում՝ թողնելով ստեղծված իրավիճակի ամբողջ պատասխանատվությունը ՀՀ առողջապահության նախարարության վրա»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
ՁԻԱՀ-ի կենտրոնի և «Նորք» ինֆեկցիոնի միավորման մասին որոշումը, ըստ ԱՆ-ի, ուղղված է ծառայությունների ինտգերմանը և պացիենտների համար որակի ու հասանելիություն ապահովմանը։ Որոշումը գործադիրն ընդունել է հունվարի 30-ին:

28 Февраль 2020 - 12:23 AMT
75 из 107 работников Республиканского центра профилактики СПИДа в Ереване представили коллективное заявление об увольнении.
«Мы – нижеподписавшиеся работники «Республиканского центра профилактики СПИДа», представляем заявление об увольнении, возлагая всю ответственность за сложившуюся ситуацию на министерство здравоохранения», – говорится в заявлении.
Правительство Армении на заседании 30 января приняло решение об объединении ЗАО «Республиканский центр профилактики СПИДа» и ЗАО «Инфекционная клиническая больница «Норк». Решение вызвало недовольство сотрудников СПИД-центра. 27 февраля они провели акцию протеста перед зданием правительства с требованием пересмотреть решение.
Сотрудники СПИД-центра считают, что Центр проводит множество мероприятий, которые не могут быть включены в структуру инфекционной больницы, в частности, эпидемиологический контроль, научно-исследовательские работы и др. Выражая свое несогласие с решением Минздрава, сотрудники Центра подают в отставку, возлагая всю ответственность на властей.
В Минздраве отмечают, что объединение двух медучреждений нацелено на интеграцию, обеспечение качества и доступности услуг для пациентов. В ведомстве говорят, что до этого центр предоставлял только амбулаторные услуги по диагностике и лечению ВИЧ/СПИДа, не работал круглосуточно и в выходные дни, что являлось препятствием для своевременного исследования и взятия под контроль случаев, поступающих от общественных организаций.