Կորոնավիրուսից պաշտպանվելու համար դիմակ կրելու կարիք չկա, հայտարարել է Այովա նահանգի բուժքոլեջի բժշկության և համաճարակաբանության պրոֆեսոր Է Իլայ Փերենսևիչը, գրում է Forbes-ը:
Նրա խոսքով՝ առողջական միջին վիճակ ունեցող մարդը դիմակ կրելու կարիք չունի և չկա ապացույց, որ վիրուսից առողջ մարդուն պաշտպանվելու համար այն առհասարակ օգնում է:
Բժշկը նշել է, որ դիմակները սխալ կերպ կրելիս ավելի արագ է հնարավոր վարակվել. դրանք ավելացնում են վարակի հավանականությունը, քանի որ դիմակ կրելիս մարդն ավելի հաճախ է դիպչում դեմքին ու քթին: Սակայն, ըստ նրա, առողջ մարդը դիմակ կրելու կարիք չունի նաև այն դեպքում, եթե նրա «ձեռքերը մեջքին կապված են»:
Բժշկի խոսքով՝ դիմակ պետք է կրի վիրուսակիրը` պաշտպանելու համար ընտանիքի անդամներին և շրջապատին:
Կորոնավիրուսի պարագայում՝ վարակն օդից չի փոխանցվում, այլ՝ վիրուսակրի հազից կամ փռշտոցից առաջացած կաթիլներից:
Փերենսևիչը ևս մեկ անգամ նշել է, որ կորոնավիրուսից պաշտպանվելու լավագույն միջոցը ձեռքերը պարբերաբար օճառով և ջրով լվանալն է և հնարավորինս քիչ դեմքին՝ հատկապես բերանին և քթին դիպչելը:
Չինաստանը համարվում է բժշկական դիմակների ամենախոշոր արտադրողն ամբողջ աշխարհում, որտեղ օրական 20 մլն դիմակ է արտադրվում, բայց միայն երկրի ներքին պահանջարկն օրական 50-60 մլն է:

You do not need to get or wear any face masks—surgical masks, “N95 masks,” respirator masks, or anything else—to protect yourself against the coronavirus, according to an article published by Forbes.
Not only do you not need them, you shouldn’t wear them, says infection prevention specialist Eli Perencevich, MD, a professor of medicine and epidemiology at the University of Iowa’s College of Medicine.
“The average healthy person does not need to have a mask, and they shouldn’t be wearing masks,” Dr. Perencevich said. “There’s no evidence that wearing masks on healthy people will protect them. They wear them incorrectly, and they can increase the risk of infection because they’re touching their face more often.”
First of all, most people buying masks are not getting one that stops the virus from reaching their mouth or nose anyway. The coronavirus is transmitted through droplets, not through the air. That means you cannot randomly breathe it in, but it also means the standard surgical mask you see people wearing will not help. Those masks are designed to keep droplets in—not to keep them out—and are intended to keep the wearer from getting others sick.
If you are caring for someone with COVID in your home, it is wise to wear a mask when in close proximity to that person, who should also wear a mask, Dr. Perencevich said.