Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Սիրիայում ուղղակիորեն չեն թիրախավորի ոչ Ռուսաստանի, ոչ Իրանի դիրքերը:
«Մենք ոչնչացնում ենք միայն ռեժիմի տարրերը»,- ասել է Էրդողանն Անկարայում, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ «այլ երկրներից հարգանք է ակնկալում Անկարայի դիրքորոշման հանդեպ», իսկ մասնակցությունը Սիրիայում ընթացող մարտական գործողություններին «ոչ թե ղեկավարության անձնական ընտրությունն է, այլ ամբողջ ժողովրդի կամքը»:
«Ես կրկին դիմում եմ ՌԴ-ին և Իրանին: Թուրքիան խնդիրներ չունի այդ երկրների հետ Սիրիայում: Մենք չենք հավակնում Սիրիայի տարածքին, ոչ էլ ոզում ենք այնտեղ դիրքավորվել»,-հավելել է Էրդողանը:
Անդրադառնալով փետրվարի 27-ին Իդլիբում Թուրքիայի ԶՈւ մեկնարկած «Գարնանային վահան» ռազմական գործողությանը՝ Էրդողանն ասել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի բանակն էլ ավելի մեծ կորուստներ կկրի:
«Մենք գործողությունը սկսեցինք, երբ Իդլիբում 34 թուրք զինծառայող զոհվեց: Մենք անպատասխան չենք թողնի այնտեղ թափված մեր նահատակների արյան և ոչ մի կաթիլը: Մենք արդեն մեծ հարված ենք հասցրել ռեժիմին և այդ կորուստները նրա համար միայն սկիզբն են»,- ասել է Էրդողանը:
Ավելի վաղ ՌԴ-ն հայտարարեց, որ ռուսական զորքերը չեն կարող երաշխավորել Թուրքիայի ինքնաթիռների թռիչքների անվտանգությունը Սիրիայի երկնքում: Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, իր հերթին, ասաց, որ փետրվարի 27-ից հետո թուրքական զորքն արդեն ոչնչացրել է Ասադի ուժերին պատկանող 1 անօդաչու թռչող սարք, 8 ուղղաթիռ, 103 տանկ, 72 հաուբից, 3 ՀՕՊ համակարգ: Պնդում է արվում, որ Սիրիայի կառավարական բանակն արդեն 2212 զոհ ունի:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что ни Россия, ни Иран не являются целями для армии его страны в Сирии.
«В Сирии Турция напрямую не целится ни в Россию, ни в Иран. Мы уничтожаем только элементы режима (так Анкара называет официальный Дамаск – ред.)», – сказал он во время выступления в Анкаре, пишет ТАСС.
При этом Эрдоган отметил, что «ждет (от других государств) проявления уважения» к такой позиции Анкары, а участие в боевых действиях в Сирии «не является личным выбором (руководства), а волей всего народа».
«Я вновь обращаюсь к России и Ирану. Турция не имеет проблем с этими странами в Сирии. У нас нет ни видов на территорию Сирии, ни стремлений там закрепиться», – добавил он.
Комментируя начавшуюся 27 февраля в Идлибе операцию ВС Турции «Весенний щит», Эрдоган заявил, что армия сирийского президента Башара Асада понесет еще больше потерь. «После гибели 34 наших солдат в Идлибе мы начали операцию. Мы не оставим без ответа каждую пролитую там каплю крови наших мучеников», – указал Эрдоган.
Ранее руководитель российского Центра по примирению враждующих стороны (ЦПВС) Олег Журавлев заявил, что российские войска не могут гарантировать безопасность полетов самолетов Турции над Сирией. 1 марта командование сирийской армии сообщило, что закрывает воздушное пространство над северо-западными регионами страны, включая провинцию Идлиб, и будет уничтожать все враждебные летательные аппараты.