Հայ լրագրողուհի և բլոգեր Լյուսի Քոչարյանը դարձել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Women of Courage (Կանանց՝ խիզախության համար) մրցանակի դափնեկիր: Նա առաջին հայուհին է, որ արժանանում է այդ մրցանակին:
Քոչարյանը հայտնվել է ցուցակում՝ շնորհիվ #բռնության_ձայնը շարժման, որն ի հայտ եկավ սոցցանցերում 2019-ին և որի շրջանակում հայուհիները, հիմնականում չհրապարակելով անունները, պատմում էին իրենց հանդեպ սեռական բնույթի բռնության մասին: Շատերն իրենց պատմություններն ուղարկում էին Քոչարյանին, որն էլ հրապարակում էր դրանք իր էջում:
Նա նաև բազմիցս անդրադարձել է հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունեցող երեխաների և գենդերային անհավասարության թեմաներին:
Ընդհանուր առմամբ, մրցանակի դափնեկիր է դարձել 12 կին՝ նրանք ներկայացվել են մրցանակի տարբեր նախաձեռնությունների համար: Այդպես, օրինակ, Բուրկինա Ֆասոյի ներկայացուցիչ Քլեր Աուեդրագոն հիմնել է մի կազմակերպություն, որը պայքարում է կանանց թլպատման դեմ, նպաստում նրանց իրավունքների ընդլայնմանը:
Աֆղանստանի ներկայացուցիչ Զարիֆա Ղաֆարին պարգևատրվել է կանանց հասցեագրված ռադիոկայանի հաջող գործարկման համար: 26 տարեկանում նա դարձել է պահպանողական քաղաքի քաղաքապետ՝ այդ պաշտոնում նա շատ դժվարությունների է հանդիպել, քանի որ տեղի տղամարդիկ սովոր չէին ղեկավար պաշտոններում կանանց տեսնել:
Զիմբաբվեից Ռիտա Նյամպինան իրավապաշտպան գործունեություն է ծավալում արդեն 35 տարի՝ պայքարելով գենդերային հավասարության համար իր աշխատատեղում: Նա նաև իր հմտությունն է փոխանցում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող աղջիկներին և երիտասարդ կանանց:
Մրցանակի են արժանացել նաև Ամայա Քոփինսը Նիկարագուայից, Ջալիլա Հեյդերը Պակիստանից, Սուսաննա Լյուն Մալայզիայից, Շահլա Հումբատովան Ադրբեջանից, Խիմենա Գալարզան Բոլիվիայից, Յասմիին Ալ Քադին Եմենից, Ամինա Հուլանին Սիրիայից, Սայրագուլ Սայուտբեյը Չինաստանից:
ԱՄՆ Պետդեպի կայքի համաձայն՝ մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը մարտի 4-ին է, այն անցկացնելու է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, ելույթով հանդես կգա նաև ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանյա Թրամփը:
2007-ի մարտից ի վեր, երբ սահմանվել է մրցանակը, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը 73 երկրից 134 կնոջ է պարգևատրել: 2020-ի հետ միասին դափնեկիրների ընդհանուր քանակը կկազմի 146 կին 77 երկրից:

4 Март 2020 - 10:23 AMT
Армянская журналистка и блогер Люси Кочарян стала лауреатом международной премии Госдепартамента США Women of Courage («Женщинам – за мужество»). Это первая армянка, которая удостоится этой награды.
Кочарян попала в список благодаря публикациям, получившим название «Голос насилия», (доступны в Facebook на армянском языке по хэштегу #բռնության_ձայնը). В рамках флэшмоба армянки в основном анонимно, но иногда и от своего имени, рассказывали ей о пережитом сексуальном насилии, а она публиковала их истории на своей странице. Также журналистка неоднократно поднимала темы защиты детей с проблемами психического здоровья и гендерного неравенства.
Всего лауреатами премии стали 12 женщин, представленных к награде за разные инициативы. Так, представительница Буркина-Фасо Клэр Уэдраого основала организацию, которая занимается борьбой с практикой женского обрезания и содействует расширению прав и возможностей женщин посредством образования. Представительница Афганистана Зарифа Гафари отмечена за успешный запуск ориентированной на женщин радиостанции. В возрасте 26 лет она стала мэром консервативного города. На этом посту женщина столкнулась с множеством трудностей, так как мужчины в городе не привыкли к женщинам на руководящих должностях. Доктор Рита Ньямпинга из Зимбабве была правозащитницей более 35 лет, борясь за гендерное равенство на рабочем месте с тех пор, как она вступила в профсоюз в 1983 году. Она также является наставником для девушек и молодых женщин на руководящих должностях.
Также премию получили Амая Копинс (Никарагуа), Джалила Хейдер (Пакистан), Сусанна Лью (Малайзия), Шахла Хумбатова (Азербайджан), Химена Галарза (Боливия), Ясмин Аль Кадхи (Йемен), Амина Хулани (Сирия), Сайрагул Саутбей (Китай).
Как сообщается на сайте Госдепа США, торжественную церемонию награждения 4 марта проведет госсекретарь США Майк Помпео, с речью выступит первая леди США Мелания Трамп.
С момента учреждения премии в марте 2007 года Государственный департамент США наградил 134 женщины из 73 стран. В 2020 году общее количество лауреатов составит 146 женщин из 77 стран.