Ֆլորենցիայի իշխանությունները ցանկանում են հանրության համար բացել Վերածննդի մեծ քանդակագործ, նկարիչ և պոետ Միքելանջելո Բուոնարոտտիի գաղտնի ապաստարանը, որի պատերին նա գլուխգործոցներ էր ստեղծում:
Վարպետի «գաղտնի սենյակը», որի մասին քչերն են լսել, այցելուների համար կբացվի 2020-ին, գրում է Wanted in Rome-ը:
Խոսքն այն խցի մասին է, որը գտնվում է Մեդիչիների կապելլաների տակ: Դավիթի քանդակի և Սիքստինյան կապելլայի որմնանկարների հեղինակը 1530-ին 3 ամիս այդ վայրում է թաքնվել Մեդիչիներից, որոնք ուզում էին վրեժխնդիր լինել նրանից դավաճանության և ժողովրդական ապստամբության կողմն անցնելու համար, ինչի արդյունքում Մեդիչիների տոհմը վտարվեց Ֆլորենցիայից:
Գաղտնի սենյակն ընդամենը 7х2 քմ մակերես ունի՝ մեկ փոքրիկ պատուհանով: Այստեղ էր Միքելանջելոն իր մեկուսի օրերն անցկացնում՝ ածուխով նոր գործեր ստեղծելով: Առաջին անգամ սենյակը հայտնաբերվել է 20-րդ դարի 1970-ականներին ռեստավրացիոն աշխատանքների ժամանակ «Կապելլա Մեդիչի» թանգարանի տնօրեն Պաոլո դել Պոջետոյի կողմից: Այն ժամանակ մասնագետները մի քանի օր նշտարով հեռացնում էին գիպսը, որի տակ տասնյակ նկարներ գտան՝ դրանք հիշեցնում են Միքելանջելոյի գլուխգործոցները: Այդ պատկերները պաշտպանելու համար մուտքը գաղտնի սենյակ բաց էր միայն գիտնականների համար:

5 Март 2020 - 06:20 AMT
Власти Флоренции хотят открыть для публики тайное убежище великого скульптора, художника и поэта эпохи Возрождения Микеланджело Буонарроти, на стенах которого он писал свои шедевры.
«Секретная комната» мастера, о которой слышали немногие, откроется для посетителей в 2020 году, пишет Wanted in Rome.
Речь идет о каморке, которая располагалась под Капеллами Медичи. В ней автор Давида и фресок Сикстинской капеллы укрывался три месяца в 1530 году от Медичи, которые хотели отомстить ему за предательство и переход на сторону народного восстания, изгнавшего эту династию из Флоренции.
Секретная комнатка имела площадь всего 7х2 метра, в ней было одно маленькое окно. В ней Микеланджело коротал дни в уединении, создавая новые проекты древесным углем. Впервые на эту комнату во время реставрационных работ в 70-е годы прошлого столетия наткнулся тогдашний директор музея «Капелла Медичи» Паоло дель Поджетто. Специалисты тогда в течение нескольких дней удаляли скальпелем гипс и нашли под ним десятки рисунков, многие из которых напоминают великие произведения Микеланджело. Для того, чтобы защитить эти изображения, доступ в секретную комнату предоставлялся только ученым.