Հայազգի հեռուսաաստղ Քիմ Քարդաշյանը Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ քննարկելու երկրի բանտային համակարգի բարեփոխումները:
Քարդաշյանի հետ միասին նախագահի հետ հանդիպման են գնացել 3 կին, ովքեր բանտից ազատվել են հեռուստաաստղի ջանքերով՝ Քրիստալ Մունոզին, Ջուդիթ Նեգրոնին և Թյունիս Հոլին:
«Ես չեմ լսել, որ այս կանանց մասին խոսեն լուրերով: Այդ պատճառով անհրաժեշտ եմ համարում նրանց մասին անձմաբ պատմել»,- Instagram-ում իր էջում գրել է Քարդաշյանը, փոխանցում է BBC-ն:
Կանայք ազատ են արձակվել 2019-ին First Step Act նախագծով: Դրա նպատակն էր առանց բռնության հանցագործությունների դեպքում պատժի մեղմացումը: Նախագծի վրա աշխատել է նաև Թրամփի դստեր՝ Իվանկա Թրամփի ամուսինը, Ջարեդ Քուշները:
2018-ի հունիսին Քարդաշյանի ջանքերով Թրամփը ներում էր շնորհել թմրանյութեր պահելու համար 22 տարվա ազատազրկման դատապարտված մի կնոջ: 2018-ին Քարդաշյանը որոշել էր դառնալ փաստաբան, և նպատակին հասնելու համար նա սկսել էր աշխատել Սան Ֆրանցիսկոյի փաստաբանական ընկերություններից մեկում: Հայտնի աստղի ուսումնառությունը կտևի 4 տարի, իսկ փաստաբանական լիցենզիա նա կստանա 2022-ից ոչ շուտ:

5 Март 2020 - 13:55 AMT
Известная американская звезда реалити-шоу, актриса и модель армянского происхождения Ким Кардашьян-Уэст в очередной раз встретилась с президентом США Дональдом Трампом. Тема разговора у них была той же, что и в прошлый раз – реформа тюремной системы.
Вместе с Кардашьян в Белый дом пришли женщины, которые благодаря активному лоббингу светской львицы получили помилование по решению Дональда Трампа и вышли из тюрьмы в феврале, – Тайнис Николь Холл, Кристал Муньос и Джудит Негрон.
«Я не слышала, чтобы об этих женщинах говорили в новостях. Поэтому я считаю важным рассказать о них вам лично»,- сообщила Кардащьян в Instagram и Twitter.
Женщины были освобождены согласно так называемому First Step Act, программы, принятой Трампом в апреле 2019 года. Она направлена на смягчение наказаний за ненасильственные преступления. Над ней работал супруг Иванки Трамп Джаред Кушнер, а Ким выступала в качестве советчика и активного апологета.
В июне 2018 года Дональд Трамп после просьбы Кардашьян-Уэст помиловал Элис Мари Джонсон. Женщина была пожизненно осуждена за хранение наркотиков и провела за решеткой 22 года.
В 2018 году Кардашьян решила стать адвокатом. Для этого она начала заниматься при юридической фирме в Сан-Франциско. Учеба займет четыре года, а лицензию Кардашьян сможет получить не раньше 2022 года.