Մարտի 5-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Մոսկվայում տևական բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվել են դադարեցնել կրակն Իդլիբում և համաձայնեցրել Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման վերաբերյալ հուշագիրը:
Նրանք համակարծիք էին, որ սիրիական հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, գրում է «Կոմերսանտը»:
Կողմերը պայմանավորվել են մարտի 6-ից՝ 00:00-ից, հրադադար հաստատել Իդլիբում: Նաև կստեղծվի անվտանգության գոտի՝ Սիրիայի Մ4 մայրուղուց դեպի հյուսիս և հարավ 6 կմ շառավիղով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մարտի 15-ից մեկնարկել ռուս-թուրքական համատեղ պարեկությունը Մ4 մայրուղու երկայնքով:
Կողմերը հաստատել են հավատարմությունը Սիրիայի ինքնիշխանությանը և մտադրություն հայտնել շարունակելու պայքարն ահաբեկչության դեմ: Թուրքիան իրեն իրավունք է վերապահել պատասխանելու Սիրիայի կառավարական ուժերի գործողություններին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը hայտարարել է Սիրիայի կառավարական ուժերի դեմ ուղղված թուրքական զինուժի նոր ռազմական գործողության՝ «Գարնանային վահանի» մեկնարկի մասին: Հայտարարությունը հաջորդել է փետրվարի 27-ին Սիրիայի Իդլիբ նահանգում թուրքական զինուժի զգալի կորուստներին՝ Սիրիայի կառավարական ուժերի ավիահարվածների հետևանքով սպանվել էր 33 թուրք զինծառայող:

5 марта президенты России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган по итогам московских переговоров согласовали меморандум по урегулированию ситуации в Сирии.
По меморандуму, стороны согласились, что сирийский конфликт не имеет военного решения.
С 0:00 6 марта введен режим прекращения огня в Идлибе. Будет создан коридор безопасности в 6 км к северу и югу от трассы М4 в Сирии, с 15 марта начнется совместное российско-турецкое патрулирование вдоль трассы Стороны подтвердили приверженность суверенитету Сирии и выразили намерение бороться с терроризмом. Турция оставляет за собой право отвечать на действия сирийских правительственных сил.
Таким образом силы правительственной армии Сирии сохранят трассу М5, соединяющей Дамаск и Алеппо, и большинство территорий, взятых под контроль в ходе столкновений в Идлибе за последние месяцы.