Մարտի 6-ի առավոտյան՝ ժամը 05:30-ի սահմաններում, ՀՀ հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ ադրբեջանական զինծառայողները դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են ձեռնարկել:
Դիրքապահ անձնակազմի գործողությունների շնորհիվ հակառակորդը՝ կորուստներ տալով, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքեր, թողնելով զինամթերք և ականորսիչ սարք: Հայկական կողմը կորուստներ չունի, գործողությունների արդյունքում թեթև վիրավորվել է մեկ զինծառայող, դեպքի մանրամասները ճշտվում են, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ըստ գերատեսչության՝ գործողությունների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ տվյալ դիվերսիոն ներթափանցման համար, որն իրականացվել է համապատասխան պատրաստություն անցած անձնակազմի կողմից, հակառակորդն իրականացրել է նախապատրաստական լուրջ աշխատանքներ:

The frontline units of the Armenian Armed Forces thwarted an attempted subversive attack by the Azerbaijani troops on Friday, March 6 morning, the Armenian Defense Ministry has revealed.
"Thanks to the skillful actions of the Armenian command staff, the rival was thrown back to their positions, leaving ammunition and a mine detector behind," said the Ministry.
"The analysis of the operation shows that the adversary has carried out serious preparations ahead of the sabotage, which was carried out by a trained personnel."
The Armenian side has suffered no casualties, except for a soldier who was slightly injured.
An investigation into the details of the incident are underway.
Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan said in a Facebook post on Thursday, March 5 evening that in the past several days the Azerbaijani frontline units have used large-caliber machine guns to open fire on Armenian positions across the border.