Վիվա-ՄՏՍ-ի ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցության շնորհիվ լուծվել է ևս մեկ ըտանիքի՝ Ջաղինյանների տան խնդիրը:
Ստեփանավանում ապրող ընտանիքը փորձություների միջով է անցել: 11 տարի առաջ ամուսնուն կորցրած երիտասարդ կինը՝ Արմինե Մանուկյանը, 5 զավակ է մեծացրել: 15 տարի առաջ գնված տունը դարձել է վթարային և փլուզման իրական վտանգի տակ էր: Հարևանությամբ կառուցված պատակից տները երեք տարի առաջ քանդվել են, և կանգուն մնացած միակ տան համար փլուզման սպառնալիքը դարձրել ավելի իրական: Փլատակներում մնալ-չմնալու երաշխիքը եղել է փայտյա գերաններից մեկը:
«Այստեղ, զինվորական թաղամասի համար նախատեսված, մեկը մյուսին կպած տներ են եղել: Հարևան տները քանդվել են, մերը մնացել է «օդից կախված»: Միակ պահողը փայտյա գերանն է եղել: Եթե ուժեղ քամու ժամանակ դա էլ ընկներ՝ տունը միանգամից «կիջներ»: Տարիների ընթացքում, ամեն ինչ քայքայվել էր, էլ ոչինչ չկար. ոչ նորմալ հատակ, ոչ պատուհան, ոչ դուռ: Անձրևների ժամանակ, ջուրն առաստաղից կաթում էր: Տաշտեր, դույլեր եմ դրել, որ ջուրը ներս չլցվի: Շատ խոնավ էր: Այստեղ շատ վտանգավոր էր. թե՛ ցերեկը, թե՛ երեկոյան, թե՛ անձրևների ու ձնհալի ժամանակ: Քնելու ժամանակ էլ վախեցել եմ, իսկ առավոտյան մտածել՝ էսօր էլ լուսացրեցինք վտանգավոր պայմաններում»,- ասել է ընտանիքի մայրը՝ Արմինեն:
Ջաղինյանների ընտանիքում ամեն ինչ արդեն փոխվել է: Բանակից վերադառնալուց հետո տղան փորձել է ելք գտնել: Նոր և հուսալի տանիքի տակ հայտնվելու հարցում, նրան աջակցել են բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող կազմակերպությունները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը»: Գործընկեր կազմակերպությունների՝ համատեղ ծրագրի արդյունքում, ընտանիքը սկսել է ձերբազատվել քանդվող տանն ունեցած հիշողություններից և ապրումներից: Հինգ ամիս առաջ Ջաղինյանները նոր բնակարան են տեղափոխվել:
Նոր տան կոսմետիկ հարդարման անհրաժեշտությունն Արմինեն այլևս խնդիր չի համարում: Ընտանիքն այստեղ է նշել առաջին Նոր տարին:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցության արդյունքում, Լոռու մարզում 25 ընտանիքի տան խնդիր է լուծվել:

Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia have again teamed to provide a descent home to the Jaghinyan family from the Armenian town of Stepanavan.
The family suffered many hardships throughout years. Armine Manukyan, a young woman who lost her husband 11 years ago, raised five children in desperately poor conditions. The house bought 15 years ago had become a real threat ready to collapse any moment. The adjacent houses were demolished three years ago increasing the chances of collapse even more. Wooden logs were the only measure against demolition and the hope for a safer life for children.
“Other houses used to stand in the territory which was designed as a military district. The roof was leaking so I usually put buckets to prevent the house from flooding. It was extremely damp and dangerous here, both in the daytime and in the evening, during rainy weather or snowmelt,” said Armine.
Everything has changed for the Jaghinyan family now after Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia teamed up to ensure that the family has a new and a safe house.
As a result of the joint project, the family got rid of the memories of living in a half-collapsed house and moved to a new home five months ago.
The partnership between Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia has benefited 25 families in Lori province alone.