Պարագվայում դատարանը որոշել է կալանավորել Բրազիլիայի ֆուտբոլի հավաքականի նախկին անդամ Ռոնալդինյոյին՝ կեղծ պարագվայական անձնագրով երկիր մուտք գործելու մեղադրանքով։
Ռոնալդինյոյին և նրա եղբորը ձերբակալել էին դեռ մարտի 5-ին։ Փորձելով մուտք գործել երկիր՝ նրանք ներկայացրել են պարագվայական անձնագրեր, որոնք, ինչպես պարզվել է, կեղծ էին։ Արդյունքում, նրանց այնուամենայնիվ, թույլատրել են հատել սահմանը՝ հավանաբար, բրազիլական նույնականացման քարտով, գրում է BBC-ն։
Սակայն ավելի ուշ, հյուրանոց են եկել դատախազության աշխատակիցները։ Ֆուտբոլիստին տարել են հարցաքննության, որը 8 ժամ է տևել։ Դրանից հետո միջնորդություն է ուղարկվել դատարան` Ռոնալդինյոյին կալանավորելու վերաբերյալ։
Պարագվայի իշխանությունները հաստատել են, որ Ռոնալդինյոն երբեք չի անցել երկրի քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգով, իսկ պաշտպաններն ասում են, որ անձնագիրը նրան նվիրել են։
Ռոնալդինյոն հայտնի դարձավ 2000-ականների սկզբին։ 2002-ին նա իր հավաքականի կազմում աշխարհի չեմպիոն դարձավ, իսկ 2004-ին և 2005-ին՝ ճանաչվեց աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստ։ Այժմ նա 39 տաեկան է։ Նրա կարողությունը գնահատվում է մոտ 100 մլն դոլար։

7 Март 2020 - 09:47 AMT
Суд в Парагвае вынес решение об аресте бывшего игрока сборной Бразилии по футболу Роналдиньо. Спортсмена обвиняют в попытке въехать в страну по поддельному парагвайскому паспорту, пишет BBC.
Рональдиньо и его брата задержали еще 5 марта. Пытаясь въехать в страну, они предъявили на пограничном контроле парагвайские паспорта, которые оказались поддельными. В итоге их все же пропустили через границу – видимо, по бразильскому удостоверению личности.
Однако позже в гостиницу, где остановился футболист, пришли с обыском сотрудники прокуратуры. Спортсмена увели на допрос, который продолжался восемь часов. После этого и было принято решение направить в суд ходатайство о заключении Рональдиньо под стражу.
Власти Парагвая официально подтвердили, что бразилец никогда не проходил процедуру получения парагвайского гражданства. В свою очередь защита игрока говорит, что паспорт ему подарили.
Роналдинью прославился в начале 2000-х годов. В 2002 году он со своей сборной выиграл чемпионат мира по футболу, а в 2004 и 2005 году признавался лучшим игроком мира. Пик его карьеры пришелся на выступления за испанскую «Барселону». Сейчас Роналдинью 39 лет. Его состояние оценивается примерно в 100 млн долларов.