Ռուսաստանի ռազմական պատվիրակությունը մարտի 10-ին կժամանի Անկարա՝ սիրիական Իդլիբի շուրջ ռուս-թուրքական համաձայնագրի իրականացման հարցով բանակցելու: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ՊՆ ղեկավար Հուլուսի Աքքարը հայտարարել էր, որ ՌԴ պատվիրակությունն Անկարայում քննարկելու է Իդլիբում նախատեսվող ռուս-թուրքական համատեղ պարեկությունը, որը պետք է մեկնարկի մարտի 15-ից, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մարտի 5-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Մոսկվայում տևական բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվել են դադարեցնել կրակն Իդլիբում և համաձայնեցրել Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման վերաբերյալ հուշագիրը:
Ավելի վաղ թուրք նախարարը hայտարարել էր Սիրիայի կառավարական ուժերի դեմ ուղղված թուրքական զինուժի նոր ռազմական գործողության՝ «Գարնանային վահանի» մեկնարկի մասին: Հայտարարությունը հաջորդել էր փետրվարի 27-ին Իդլիբում թուրքական զինուժի զգալի կորուստներին՝ Սիրիայի կառավարական ուժերի ավիահարվածների հետևանքով սպանվել էր 33 թուրք զինծառայող:

9 Март 2020 - 12:29 AMT
Российская военная делегация прибудет в Анкару 10 марта для переговоров в рамках реализации российско-турецкого соглашения по сирийскому Идлибу. Об этом сообщило минобороны Турции.
Ранее глава минобороны Турции Хулуси Акар заявил, что делегация из РФ обсудит в Анкаре совместное патрулирование в Идлибе, которое должно начаться 15 марта.
«В рамках достигнутого 5 марта в Москве соглашения в Анкаре 10 марта состоится совещание с участием российской военной делегации», – говорится в сообщении минобороны Турции, пишет РИА Новости.
5 марта в Москве прошли переговоры лидеров России и Турции в связи с обострением ситуации в сирийской провинции Идлиб. По итогам встречи был принят совместный документ. Стороны подтвердили приверженность «астанинскому формату» и объявили о введении режима прекращения огня с полуночи пятницы. Стороны договорились о совместном патрулировании важной трассы М4, которая сейчас находится под контролем боевиков.
Ситуация в Идлибе обострилась в январе, когда сирийская правительственная армия начала наступление в этом регионе. В ночь на 28 февраля турецкие военные начали наносить удары по позициям сирийской армии. Атака послужила ответом на обстрел турецкого конвоя в районе Джебель-аз-Завия, в результате которого погибли 33 военнослужащих, еще 32 получили ранения. Турция пообещала отомстить Асаду за гибель солдат и созвала совещание Совета НАТО.