Կոլորադոյում գործող բազմամշակութային Mosaic հիմնադրամը (The Multicultural Mosaic Foundation-MMF), որը ոգեշնչվում է թուրք կրոնական առաջնորդ Ֆաթուլլահ Գյուլենի գաղափարներով, ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Հիմնադրամից նշում են, որ 3 տարի առաջ հանձնաժողով են ստեղծել, որին հանձնարարված է եղել ուսումնասիրել՝ ինչ է կատարվել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության հայերի հետ:
Հանձնաժողովի անդամները վերջին 3 տարում հանդիպումներ են ունեցել գիտնականների հետ, ովքեր ուսումնասիրել են Օսմանյան պատմություն, Հայոց պատմություն, քննարկումներ են ունեցել նաև ցեղասպանագետների հետ:
Կոմիտեի անդամները նաև հանդիպել են Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ընտանիքների անդամներին:
Եռամյա ուսումնասիրություններից հետո 20 անդամից կազմված հանձնաժողովը միաձայն կողմ է քվեարկել Ցեղասպանության ճանաչմանը:
Հայոց ցեղասպանությունն իրագործվել է Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923թթ: Այն XX դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, նախաձեռնողները երիտթուրքերն էին: Ցեղասպանության ժամանակ ոչնչացվել է 6հայկական վիլայեթի բնակչությունը` մոտ 1.5 մլն հայ: Եվս կես միլիոնը սփռվել է աշխարհով մեկ` սկիզբ դնելով հայկական Սփյուռքին:

The Multicultural Mosaic Foundation (MMF), a Colorado-based NGO that derives its inspiration from the Turkish Muslim religious leader Fethullah Gülen, has recognized the Armenian Genocide.
In a statement disseminated on Sunday, March 8, the Foundation said they established a committee three years ago, tasked with learning what happened in 1915 to the Armenian citizens of the Ottoman Empire.
“For the last three years, the members of this committee have been attending lectures and dialog sessions with scholars of Ottoman history, Armenian history and genocides,” the MMF said.
“Committee members engaged in meetings with family members of those who survived the Armenian Genocide.
“The study of academic articles, watching documentaries, panel discussions, private discussions were also part of the three-year journey.”
After three years, the committee of about 20 members voted unanimously in favor of recognizing the Armenian Genocide.