Պատմության մեջ երկրորդ անգամ մարդն ամբողջությամբ բուժվել է ՄԻԱՎ-ից: Բժիշկները հաստատել են, որ Լոնդոնում բնակվող 40-ամյա Ադամ Կաստիլյեխոն լիովին բուժվել է:
Տղամարդու մոտ ՄԻԱՎ էր ախտորոշվել 2003-ին: Նրան ոսկրածուծի ցողունային բջիջներ են փոխպատվաստել քաղցկեղից բուժելու համար, որն ախտորոշվել էր Կաստիլյեխոյի մոտ: Դոնորն ուներ գենի մուտացիա, որը պաշտպանում էր իրեն, իսկ այժմ նաև Կաստիլյեխոյին, ՄԻԱՎ-ից, գրում է Interfax-ը:
Ինչպես նշում են բժիշկները, Ադամ Կաստիլյեխոն ավելի քան 30 ամիս է՝ այլևս չի ընդունում հակառետրովիրուսային դեղամիջոցները, իսկ վիրուսը նրա արյան մեջ չի հայտնաբերվել:
Ավելի վաղ նույն մուտացիայով ոսկրածուծի նմանատիպ փոխպատվաստումից հետո ՄԻԱՎ-ից բուժվել էր աշխարհում առաջին մարդը՝ այսպես կոչված «բեռլինյան պացինետ» Թիմոթի Բրաունը: Այդ մասին հայտնի է դարձել 2011-ին՝ փոխպատվաստումից 3.5 տարի անց:

The so-called "London Patient", a cancer sufferer originally from Venezuela, made headlines last year when researchers at the University of Cambridge reported they had found no trace of the AIDS-causing virus in his blood for 18 months.
Ravindra Gupta, lead author of the study published in The Lancet HIV, said the new test results were "even more remarkable" and likely demonstrated the patient was cured.
"We've tested a sizeable set of sites that HIV likes to hide in and they are all pretty much negative for an active virus," Gupta told AFP.
The patient, who revealed his identity this week as Adam Castillejo, 40, was diagnosed with HIV in 2003 and had been on medication to keep the disease in check since 2012.
Later that year, he was diagnosed with advanced Hodgkin's Lymphoma, a deadly cancer.
In 2016 he underwent a bone marrow transplant to treat blood cancer, receiving stem cells from donors with a genetic mutation present in less than one percent of Europeans that prevents HIV from taking hold.
He becomes only the second person to be cured of HIV after American Timothy Brown, known as the "Berlin Patient", recovered from HIV in 2011 following similar treatment.