«Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանող բոլոր ուղևորները պետք է լրացնեն հասցեական քարտեր, որտեղ ներառվելու է վերջին 14 օրվա ընթացքում նրանց այցելած երկրների մասին տեղեկատվություն, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նա նշել է, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ծանոթացել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու համար իրականացվող միջոցառումներին՝ հավելելով, որ ուղևորները հասցեական քարտեր լրացնելու են՝ անկախ նրանից՝ եկել են կորոնավիրուսի համար ռիսկային համարվող երկրից, թե՝ ոչ:
«Անդրադարձ է կատարվել ռիսկային երկրներից ժամանող ուղևորների հետ տարվող աշխատանքներին, ջերմաչափման ու այլ կանխարգելիչ բժշկական միջոցառումներին, հասցեական քարտերի լրացմանը»,- նշել է փոխվարչապետը:
Ավինյանը նաև ներկա է եղել ավիաթռիչքներից մեկով ժամանող ուղևորների ստուգման գործընթացին:
Մարտի 10-ին ՀՀ ԱԳՆ-ն կոչ էր արել ՀՀ քաղաքացիներին խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելությունից, իսկ ներկայումս Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ ՀՀ։ Կորոնավիրուսի պատճառով Ryanair բյուջետային ավիաընկերությունը մարտի 13-ից ապրիլի 8-ը դադարեցրել էր դեպի Իտալիա և այդ երկրից չվերթները:

11 Март 2020 - 10:32 AMT
Отныне все прибывающие в Армению авиапассажиры, вне зависимости от того, прибыли они из рисковой зоны или нет, должны заполнять адресные карты, где также будет включена информация о странах, которые они посещали в течение последних 14-ти дней. Такое заявление сделал вице-премьер Армении Тигран Авинян в ходе визита в международный аэропорт «Звартноц», где ознакомился с работами по предотвращению проникновению нового коронавируса в страну.
Авиняна сопровождали министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, врио директора СНБ Эдуард Мартиросян, глава Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян, руководитель Инспекционного органа по здравоохранению и труду Акоп Авакян и другие официальные лица.
Вице-премьеру были представлены проводимые в аэропорту мероприятия, которые носят круглосуточный характер. Был затронут вопрос работ, проводимых с пассажирами, прибывающими из рисковых стран, в частности, мер по замеру температуры и других превентивных мероприятий, а также заполнения адресных карт.
Авинян придал важность максимально эффективной организации превентивных работ. Вице-премьер присутствовал также на проверке состояния пассажиров, прибывших одним из рейсов.