Մարտի 11-ին Հայաստանում, կորոնավիրուսի 3 նոր դեպք է գրանցվել, տեղեկացնում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա` երկուսը ՀՀ քաղաքացի են, (45 եւ 27 տարեկան) մեկը՝ Իտալիայի (51 տարեկան) ով աշխատում Է Հայաստանում։ Երեքն էլ ժամանել են Իտալիայից:
«Հիմա մեկուսացնելու համար պարզաբանվում է նրանց շփման շրջանակը, որն ըստ նախնական տվյալների մեծ չէ։
Իտալիայի քաղաքացին եւ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը գանգատներ չունեն։ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը թոքաբորբ է տանում:
Պացիենտները ժամանելուն պես հաշվառված են եղել», – նշել է նա։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու Իտալիայից թռիչքները դադարեցնելու որոշում ՀՀ կառավարությունը չի կայացրել, Փաշինյանը նշել է. «նման հնարավորությունը մի քանի անգամ քննարկել ենք եւ եկել ակնհայտ եզրակացության, որ պոտենցիալ վարակակիրները կարող են Հայաստան գալ Իտալիայի հարեւան երկրներից՝ Ֆրանսիա, Ավստրիա, քանի որ ԵՄ ներսում սահմանափակուներ չեն կիրառվել«
«Այսինքն՝ նույն տրամաբանությամբ պիտի փակեինք եվրոպական մյուս ուղղությունները նույնպես, մանավանդ որ կորոնավիրուսը տարածվում է նաեւ եվրոպական այլ երկրներում։
Հիմա ավիաընկերություններն իրենք են որոշել դադարեցնել թռիչքները Իտալիայից», – նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով` «Գոլդեն Փելեսում» մեկուսացվածները եւ առաջին ախտորոշված պացիենտը լավ են, գանգատ չունեն:
Փաշինյանը նաև խնդրել է պահպանել հանգստություն եւ կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցների վերաբերյալ առողջապահության նախարարության խորհուրդները։
Իր հերթին` Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կորոնավիրուսը պանդեմիա է հռչակել։
Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գաբրեիսուսը։
«Խիստ մտահոգված ենք նրանով, թե ինչքան արագ է տարածվում կորոնավիրուսը, ու դրա հանդեպ անգործությամբ», — նշել է նա։

В Армении выявлены 3 новых случая заражения коронавирусом COVID-19. Об этом сообщил на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Двое из них (заболевших – ред.) – граждане Армении (45 и 27 лет), один – Италии (51 год), который работает в Армении. Все трое прибыли из Италии», – написал Пашинян.
Он добавил, что в настоящее время выясняется круг их общения, который, по предварительным данным, не очень большой.
По словам премьера, гражданин Италии и один из граждан Армении жалоб на самочувствие не имеют, у другого гражданина РА – воспаление легких.
В ночь на 1 марта в Армении был зафиксирован первый подтвержденный случай коронавируса. Пациент – 29-летний гражданин Армении, прибывший из Тегерана в страну 28 февраля вместе с женой. Зараженный сам обратился к врачу. После выявления заражения больной с 32 людьми, с которыми он имел общение, был отправлен на карантин в Цахкадзор. Все находящиеся в карантине граждане Армении чувствуют себя хорошо и будут выписаны до середины марта.