Կորոնավիրուսի արդյունքում համաշխարհային մեկուսացումը պատճառ է դարձել գործարանների փակման, ամբողջ աշխարհում ուղևորությունների սահմանափակման համար, ինչն իր հերթին նպաստել է աղտոտվածության նվազմանը:
Hugo աստղադիտարանի տնօրեն Ֆրանսուա Ժեմենի խոսքով՝ մարդկանց մեկուսացումը կարող է փրկել ավելի շատ կյանքեր աղտոտման նվազման պատճառով, քան՝ վնասել պատճառել կորոնավիրուսը, գրում է Forbes-ը:
Նշվում է, որ «համաշխարհային մեկուսացման» արդյունքում նվազել են նաև ջերմոցային գազերի (դրանք նպաստում են գլոբալ տաքացմանը) արտանետումը:
Նա հիշեցրել է, որ տարվա ընթացքում միջավայրի աղտոտվածության պատճառով Ֆրանսիայում մահանում է մոտ 48,000 մարդ, Չինաստանում այդ թիվն անցնում է 1 մլն-ը: Իսկ կորոնավիրուսից մահերի թիվը, ըստ նրա, այդ թվերի հետ համեմատվել չի կարող:
Գիտնականների գնահատմամբ՝ ԱՄՆ-ում օդի աղտոտվածության պատճառով տարեկան մահանում է 100,000-ից ավելի մարդ, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալով՝ նույն պատճառով ամբողջ աշխարհում ամեն տարի 7 մլն մարդ է մահանում:
Ժեմենը կարծում է, որ օդի աղտոտվածության մակարդակի նվազումը և գլոբալ տաքացման վտանգի կանխումը կարող են փրկել ավելի շատ կյանքեր:
«Ամենայն հավանականությամբ, մեկուսացման արդյունքում փրկված կյանքերն ավելի շատ կլինեն, քան այն կյանքերի թիվը, որոնք կկորցվեն պանդեմիայի պատճառով»,- ասել է նա:
ԱՀԿ-ն մարտի 11-ին կորոնավիրուսի պանդեմիա էր հայտարարել: Մոտ 110 երկիր սահմանափակող միջոցառումներ են ձեռնարկել՝ վիրուսի հետագա տարածումը կանխելու համար: Օրինակ՝ ԱՄՆ իշխանությունը մարտի 13-ից 30-օրյա արգելք կդնի եվրոպական 26 երկրից դեպի այդ երկիր թռչելու վրա: Եվրոպայում կորոնավիրուսի տարածման օջախ հանդիսացող Իտալիայում , սահմանափակվել է ազատ տեղաշարժը և մինչև մարտի 25-ը փակ կլինեն բոլոր խանութները՝ բացի սուպերմարկետներից և դեղատներից: Իսրայելում երկշաբաթյա կարանտին է հայտարարել երկիր մուտք գործողների համար:

12 Март 2020 - 12:07 AMT
Глобальная изоляция и карантин по причине нового коронавируса COVID-19 привела к закрытию заводов и сокращению поездок по всему миру, что в свою очередь привело к снижению уровня загрязнения, включая парниковые газы, которые приводят к потеплению климата.
По словам Франсуа Жеменна, директора Обсерватории Хьюго,изучающей взаимодействие между изменениями окружающей среды, миграцией людей и политикой, изоляция людей может спасти больше жизней в результате снижения уровня загрязнения, чем унесет сам коронавирус, пишет Forbes.
Он напомнил, что из-за загрязнения атмосферы во Франции ежегодно умирают 48,000 человек, а в Китае – более 1 млн, и число жертв коронавируса не сравнится с этими данными.
Ученые оценивают число погибших в результате загрязнения воздуха в США более чем в 100,000 в год, а Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) считает, что по этой причине во всем мире ежегодно умирают 7 млн человек.
Таким образом, Жеменн считает, что снижение уровня загрязнения воздуха и глобального потепления может спасти больше жизней.
«Скорее всего, число жизней, которые будут спасены в результате изоляции, будет выше, чем число жизней, которые будут потеряны из-за пандемии», – сказал Жеменн.
Всемирная организация здравоохранения 11 марта объявила о пандемии новой инфекции. Мировое сообщество идет на решительные меры, чтобы бороться с заболеванием, обнаруженным уже более чем в 110 странах. Так, власти США с 13 марта вводят 30-дневный запрет на въезд иностранцев из 26 стран Европы. В Италии, лидирующей в Европе по распространению вируса, ограничена свобода передвижения и до 25 марта закрыты все магазины, кроме супермаркетов и аптек, а Израиль 9 марта ввел двухнедельный карантин для всех въезжающих.