ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կորոնավիրուսով վարակված բրազիլացի պաշտոնյայի այցից հետո կարիք չունի վիրուսի առկայության թեստ հանձնելու, հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սթեֆանի Գրիշեմը, փոխանցում է ՌԲԿ-ն՝ Reuters-ին հղումով:
Բրազիլիայի նախագահի աշխատակազմի ծառայողներից մեկը՝ Ֆաբիո Վայնգարտեն, վարակվել է կորոնավիրուսով: Նշվում էր նաև, որ նա եղել է ԱՄՆ ժամանած պատվիրակության կազմում և, ըստ հրապարակումների, սերտ շփվել է Թրամփի հետ:
Չնայած դրան՝ Սպիտակ տնից հայտարարել են, որ Թրամփը և ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը «գործնականում չեն շփվել» բրազիլացի պաշտոնյայի հետ:
Ըստ ԱՄՆ ղեկավարի՝ իրեն չի անհանգստացնում այն փաստը, որ բրազիլացի պաշտոնյայի մոտ վիրուսը հայտնաբերվել է:
«Ասեմ այսպես՝ դա ինձ չի վերաբերում»,- հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:
Վայնգարտենի մոտ վիրուսի փաստի հաստատումից հետո կորոնավիրուսի թեստ է անցել նաև Բրազիլիայի նախագահը՝ Ժաիր Բոլսոնարուն: Նրա արդյունքը պատրաստ կլինի մարտի 13-ին: Նշվում է, որ հնարավոր է` նախագահը վարակված լինի՝ առանց վիրուսի բացահայտ ախտանշանների:
Մարտի 13-ի դրությամբ՝ ԱՄՆ-ում մոտ 1762 մարդ է վարակված կորոնավիրոսով:, մահերի թիվն անցնում է 65-ից: Ավելի վաղ Թրամփը 30 օրով կասեցրել էր Եվրոպայից դեպի ԱՄՆ ավիաչվերթները՝ վարակի տարածումը կանխելու համար:

13 Март 2020 - 08:37 AMT
Президенту США Дональду Трампу нет необходимости сдавать анализ на коронавирус. Об этом заявила пресс-секретарь Белого дома Стефани Гришэм.
Ранее коронавирус обнаружили у главы секретариата по общественным коммуникациям при администрации президента Бразилии Фабио Вайнгартена. Уточняется, что Вайнгартен был членом бразильской делегации, которая посетила США с официальным визитом на прошлой неделе, пишет РБК со ссылкой на Estado.
По данным издания, он был в тесном контакте с Трампом. Однако в Белом доме заявили, что Трамп и вице-президент США Майк Пенс «практически не общались» с бразильским чиновником.
Трамп заявил, что его не беспокоит факт обнаружения вируса у члена бразильской делегации, с которым он контактировал. «Скажем так: меня это не касается», – заявил американский лидер.
После обнаружения коронавируса у Вайнгартена анализ на наличие вируса также сдал президент Бразилии Жаир Болсонару. Результаты должны быть готовы 13 марта. Как передает Estado, врачи опасаются, что президент может быть инфицирован без проявления симптомов заболевания.