ՀՀ-ում մարտի 13-ին` ժամը 22:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսի ևս 3 դեպք, որից երկուսը եղել են արդեն իսկ հաստատված դեպքի կոնտակտները, իսկ 1-ը ժամանել է Ֆրանսիայից, հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարը նշել է, որ կարանտինում գտնվող 31 անձանցից 28-ը կգնան տուն, քանի որ նրանց թեստի արդյունքները բացասական են, իսկ ևս երկուսը հոսպիտալացվում են թեստի դրական արդյունքներով, մեկը կշարունակի մնալ կարանտինում:
«Ընդհանուր առմամբ, այս պահին ունենք կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված 13 դեպք: Բոլոր պացիենտների վիճակը բավարար է, միայն մեկի մոտ առկա է թոքաբորբ»,- նշել է Թորոսյանը:
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում նշել է, որ այս պահին էջմիածնից մոտ 100 քաղաքացու են մեկուսացրեր` կորոնավիրուսի կասկածանքով։
ՀՀ-ում կորոնավիրուսի առաջին դեպքը գրանցվել է մարտի 1-ին: Երկրում փակ են ուսումնական բոլոր հաստատությունները: ԱՆ-ն հորդորում է պահել հիգիենայի կանոններն ու խուսափել հանրային միջոցառումներից:

На данный момент в Армении зарегистрировано 13 случаев заражения коронавирусом. Об этом в прямом эфире в Facebook заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По состоянию на 22:00 (по Еревану) подтвердились еще 3 случая, 2 из которых – зараженные в результате общения с заболевшей жительницей Эчмиадзина, прилетевшей из Италии, еще один – приезжий из Франции.
По словам премьера, 28 из первых 31 изолированных в гостинице «Голден Пелес» в Цахкадзоре будут отправлены домой. У двоих был выявлен коронавирус, а третий останется в изоляции, так как общался с больным.
В общей сложности, на данный момент из Эчмиадзина изолировали 100 граждан.
«В настоящее время у нас есть 13 подтвержденных случаев заболевания коронавирусом. Все пациенты находятся в удовлетворительном состоянии, только у одного пневмония», – сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Ранее 13 марта в Армении было подтверждено 8 случаев заболевания, 88 граждан находились в карантине.