Հայաստանի օդային երթևեկության կարգավարներն ինքնամեկուսացել են կորոնավիրուսից:
Մասնավորապես, ինքնամեկուսացել է «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲ ընկերության անձնակազմը, որը պատասխանատու է ՀՀ տարածքում և ՀՀ երկու միջազգային օդանավակայանում անվտանգ օդային երթևեկության կազմակերպման համար:
Կորոնավիրուսով վարակման վտանգի պատճառով աշխատակիցներն ինքնամեկուսացվել են ընկերության վարչական շենքում:
Որոշումը կայացվել է համատեղ՝ Առողջապահության նախարարության, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի և «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ի ղեկավարության կողմից։ Հարկադիր նախազգուշական միջոցներ են ձեռնարկվել Էջմիածնում ընկերության աշխատակցի կորոնավիրուսով վարակման փաստի բացահայտման կապակցությամբ:
Երկրի օդային երթևեկության շարունակական սպասարկումն ապահովելու համար շենքում ներկա պահին գտնվում են ընկերության ղեկավարությունը՝ գլխավոր տնօրեն Արթուր Գասպարյանի գլխավորությամբ, ավիակարգավարների, ինժեներատեխնիկական մասնագետների անհրաժեշտ նվազագույն 75- հոգանոց անձնակազմը:
Ընկերության ղեկավարությունը հրատապ կազմակերպել և ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` կարանտինի տակ գտնվող անձնակազմի շարունակական աշխատանքը և հանգստը, ի սկզբանե 14 օր տևողությամբ, ապահովելու համար։
«Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում գտնվող ընկերության վարչական շենքը ոչ ոք չի կարող մուտք գործել, ինչպես նաև լքել այն:
Այս որոշումը կապահովի անխափան օդային երթևեկությունը Հայաստանի օդային տարածքում, ինչպես նաև երկրի երկու միջազգային օդանավակայանում:
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասավ 20-ի: Հայաստանում կորոնավիրուսի կասկածով մոտ 200 մարդ է մեկուսացված։

15 Март 2020 - 09:52 AMT
Диспетчеры системы воздушного движения Армении самоизолировались от коронавируса. В частности, состав ЗАО «Армаэронавигация», ответственный за организацию безопасного воздушного движения на территории Армении и двух международных аэропортов республики, самоизолировался от коронавируса в административном здании компании.
Решение было принято совместно с министерством здравоохранения и руководством ЗАО «Армаэронавигация». Вынужденные меры были приняты в связи с выявлением факта заражения коронавирусом сотрудника компании в Эчмиадзине.
Для обеспечения непрерывного воздушного движения страны в настоящее время в здании находится руководство компании во главе с генеральным директором Артуром Гаспаряном и минимально необходимый состав диспетчеров и специалистов по инженерно-технической части из 75 человек.
Руководство компании экстренно организовало и предприняло все необходимые меры для обеспечения 14 дней непрерывной работы и отдыха сотрудников, помещенных под карантин.
Никто не может входить в административное здание компании, которое находится на территории аэропорта «Звартноц», а также двух других международных аэропортов в республике.
К настоящему времени в Армении подтверждено 20 случаев заражения коронавирусом. О 7 из них стало известно 14 марта. Более 200 человек находятся в карантине.