Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը 70 տարեկանից բարձր քաղաքացիներին առաջիկա 4 ամսում կհանձնարարի մնալ սեփական կամ խնամքի տանը, լինել խիստ մեկուսացման պայմաններում՝ «պատերազմական դրության ոճով»:
The Spectator-ի փոխանցմամբ՝ համակարգման աշխատանքները կիրականացվեն, հավանաբար, առաջիկա 20 օրվա ընթացքում, որոշումը կայացվել է Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի և առողջապահության ոլորտի մասնագետների կողմից՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար:
Կառավարության կողմից ծրագրված միջոցառումների մեջ են մտնում նաև հյուրանոցային և այլ շենքերի օգտագործումը որպես ժամանակավոր հոսպիտալներ, փաբերի, բարերի, ռեստորանների ժամանակավոր փակումը՝ հաջորդ շաբաթվա զանգվածային միջոցառումների արգելքով, մի քանի շաբաթով դպրոցների փակումը և այլն:
Մարտի 15-ի տվյալներով` Բրիտանիայում մոտ 1140 վարակված կա, մահացել է 21 մարդ, վերականգնվել՝ 18: ԱՀԿ-ն հայտարարել է կորոնավիրուսի պանդեմիայի մասին:

15 Март 2020 - 13:23 AMT
Каждый британец старше 70 лет должен будет оставаться дома в течение длительного периода времени, чтобы защититься от коронавируса. Официальное решение властей об этом будет объявлено в ближайшие недели, заявил министр здравоохранения Мэтт Хэнкок.
Речь идет об «очень долгом промежутке времени», и власти понимают, что просят от людей многого, сказал министр, пишет BBC.
Согласно плану правительства, британцам старше 70 лет нельзя будет выходить из дома и принимать посетителей, а еду и медикаменты им будут доставлять до двери.
Наибольший период, на который людям предложат самоизолироваться, может составить около 12 недель.
Премьер-министр Борис Джонсон намерен призвать британские компании производить больше аппаратов искусственной вентиляции легких и другого медицинского оборудования как можно быстрее, чтобы помочь Национальной службе здравоохранения справиться с эпидемией.
Правительство столкнулось с критикой из-за недостаточно эффективной борьбы с эпидемией, в то время как число погибших от коронавирусной инфекции 15 марта выросло до 21. Общее число подтвержденных случаев коронавируса в Британии по данным на 15 марта составляло 1140, почти 38 тысяч человек были протестированы. Анализы на коронавирус пока берут только у пациентов больниц.