Իտալիայում կորոնավիրուսից վերականգնվող մարդկանց թիվն ավելացել է մեկ երրորդով, հայտարարել է քաղաքացական պաշտանության ծառայության ղեկավար Անջելո Բորրելլին:
Նա հայտնել է, որ մարտի 14-ին վերականգնվել է 527 մարդ, նրանց ընդհանուր թիվը հասել է 1966-ի, փոխանցում է Ռիա Նովոստին:
Բորրելլին նաև հայտնել է, որ մեկ օրվա ընթացքում մահացել է 175 մարդ, նախօրերին այդ թիվը 250 էր: Այսպիսով այդ ցուցանիշը մարտի 14-ի համեմատ նվազել է 30%-ով:
Նշվում է, որ Իտալիայում մեկ օրում վարակակիրների թիվը հասել է մոտ 3500-ի, այժմ ամբողջ երկրում մոտ 21,100 վարակված կա:
Իտալիան համարվում է Եվրոպայում կորոնավիրուսի տարածման օջախը, ամբողջ տարածքում կարանտին է հայտարարված: Երկրում չեն իրականացվում հանրային միջոցառումներ, խիստ սահմանափակված է տեղաշարժը, Իտալիան փակ է զբոսաշրջիկների համար:

Italy on Saturday, March 14 reported 175 deaths from coronavirus, raising the toll to 1,411, ANI News reports.
Given that 250 deaths were registered a day earlier, this is the first time in many days that the country is seeing a decline in death rate from the virus.
The country also reported 3,500 new cases in the last 24 hours.
"The number of casualties – 175," Head of Italy's Civil Protection Department Angelo Borrelli announced.
At the same time, almost 3,500 new cases have been registered, taking the overall number — including recoveries — to over 21,100 cases.
Italy remains the worst-hit nation in Europe and the fastest spreading number of cases in the world, despite having gone into complete lockdown last week.
The World Health Organisation (WHO) on Friday declared that the epicentre of the coronavirus pandemic has moved from China, where new cases reported have drastically decreased, to Europe, where most nations are seeing a climb in infections and fatalities.