Մարտի 16-ին ժամանակավորապես սահմանափակվելու է օտարերկրացիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը Ղազախստան, այդ երկրում կորոնավիրուսի պատճառով ժամը 08։00-ից սկսած հայտարարվել է արտակարգ դրություն։
Ղազախստանի նախագահի հրամանագրով արտակարգ դրությունը գործելու է մինչև ապրիլի 15-ը՝ ժամը 07։00-ն, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Մարտի 16-ից ժամանակավորապես սահմանափակվելու է օտարերկրացիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը ՂՀ տարածք տրանսպորտի բոլոր միջոցներով, միաժամանակ Ղազախստանից ելքի սահմանափակումը չի կիրառվելու Հայաստան վերադարձող ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ»,- ասվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարույթան տարածած հայտարարության մեջ:
Սահմանափակումը չի կիրառվելու քաղաքացիություն չունեցող անձանց Ղազախստանի և այլ երկրների դիվանագիտական ծառայության անձնակազմ և նրանց ընտանիքի անդամներ, ՂՀ ԱԳՆ հրավերով Ղազախստան ժամանող օտարերկրյա և միջազգային կազմակերպությունների պատվիրակությունների անդամներ, Ղազախստանում բնակության իրավունքի փաստաթուղթ ունեցող անձանց, Ղազախստանի քաղաքացիների ընտանիքների օտարերկրացի անդամներ։
ԱԳՆ-ից հիշեցրել են, որ ՀՀ դեսպանությունում գործում է շուրջօրյա թեժ գիծ՝ +7 778 229 1881 հեռախոսահամարըով, որը հասանելի է նաև WhatsApp-ով:
Մարտի 15-ի տվյալներով Ղազախստանում կորոնավիրուսով վարակի 9 դեպք է գրանցվել: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսի կանխարգելման նպատակով ՀՀ-ում ևս կքննարկվի արտակարգ դրություն մտցնելու հարցը:

15 марта президент Казахстана подписал указ о введении чрезвычайного положения в стране в целях обеспечения безопасности населения и предотвращения распространения пандемии нового типа коронавируса (COVID-19).
Чрезвычайное положение будет действовать до 07:00 15 апреля 2020 года.
Как сообщает МИД Армении, с 16 марта установлены временные ограничения на въезд всеми видами транспорта на территорию Республики Казахстан для иностранцев, в том числе граждан РА. В то же время ограничения на выезд с территории Казахстана не будут действовать для граждан Армении, которые собираются возвратиться на родину. Указанное ограничение не будет применимо в отношении персонала дипломатической службы страны и иностранных государств и членов их семей, членов делегаций иностранных государств и международных организаций, направляющихся в Казахстан по приглашению МИД РК, иностранцев – обладателей видов на жительство на территории Республики Казахстан, иностранцев, являющихся членами семей граждан Республики Казахстан.
В посольстве Республики Армения действует круглосуточная горячая линия, по номеру +7 778 229 18 81, которая активна также в приложении WhatsApp.