Մարտի 16-ի դրությամբ ՀՀ-ում մեկուսացված է 310 մարդ, կա ևս 400 անձի մեկուսացնելու պոտենցիալ, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո արդեն պետությունը կարող է հարկադրանքի միջոցներ կիրառել չինքնամեկուսացող քաղաքացիների հանդեպ: Վարչապետը նաև նշել է, որ աշխարհում կան երկրներ, որոնք հրաժարվում են մեկուսացման քաղաքականությունից՝ բերելով հիմնավորումներ, սակայն ՀՀ-ն դեռ շարունակելու է այդկերպ առաջնորդվել։
Փաշինյանն ասել է, որ այս պահի դրությամբ մի քանի հիվանդանոցում կա 400 պատրաստ մահճակալ, ՀՀ-ն ունի 800-1000 հոգու բուժման համար նախատեսված տեղ և կառավարությունը պատկերացում ունի, թե որտեղ քանի հիվանդ է տեղավորելու:
Վարչապետի խոսքով՝ փետրվարի կեսերից սկսել են ազատել Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցն այլ հիվանդություններ ունեցող մարդկանցից (պացիենտներն այլ հիվանդանոցներ են տեղափոխվել) և նախապատրաստել այն միայն կորոնավիրուսի վարակվածության դեպքերի համար:
«Այսպիսի 100% պատրաստ երկրորդ հիվանադանոցը կա, երրորդն ու չորրորդը ռեզերվում են: Այս 4 ռեզերվը միասին անցնում է 1000-1500-ը: Մենք հույս ունենք, որ չենք լրացնի այդ թիվը»,- ասել է վարչապետը:

На данный момент в больницах Армении готовы 800-1000 мест для зараженных коронавирусом, Правительство имеет представление о том, где и сколько пациентов будет размещено. Об этом в ходе внеочередного заседания Национального собрания РА заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, с середины февраля инфекционную больницу «Норк» начали освобождать от пациентов (они были переведены в другие больницы), и готовить только для случаев коронавирусной инфекции.
«Есть такая вторая больница, на 100% готовая, третья и четвертая находятся в резерве. В четырех вместе число коек превышает 1000-1500. Но мы надеемся, что не достигнем этого числа», – сказал премьер.
Он добавил, что на данный момент в Армении есть 360 аппаратов искусственного дыхания, еще 11 – закупаются. Страна продолжит закупать дыхательные аппараты.
Пашинян отметил, что на данный момент в изоляции находятся 310 граждан. Еще около 400 граждан могут быть помещены на карантин.
Всего в Армении зарегистрировано 30 случаев заражения коронавирусом, 19 из которых связаны с Эчмиадзином. Один из больных вылечился, не принимая лекарств. Активных больных, таким образом, 29.