Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն իր զեկույցում տեղեկացրել է, որ մարտի 17-ի դրությամբ մեկ օրում աշխարհում 13,903 մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, մահացել է 862 հիվանդ։
Գրեթե բոլոր նոր դեպքերը՝ 13,874-ը, գրանցվել են Չինաստանից դուրս։ Չինաստանում գրանցվել է մեկ օրում 29 հիվանդացած և 14 մահ, գրում է «Դոժդը»։
ԱՀԿ-ն հայտնել է նաև, որ այլևս չի առանձնացնի մեկ տողով Չինաստանում գրանցված հիվանդության դեպքերը, քանի որ արդեն վարակումների և մահերի քանակը Չինաստանից դուրս ավելի շատ է, քան երկրի ներսում։
Եվս 4 երկիր տեղեկացրել է կորոնավիրուսով առաջին հիվանդների մասին՝ Ուզբեկստանը, Ուրուգվայը, Ռուանդան և Սեյշելները։
Հայաստանում մարտի 17-ի դրությամբ վարակի 64 դեպք կա, հիվանդներից մեկն ապաքինվել է։ Երկրում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է հայտարարված:
Մարտի 11-ին ԱՀԿ-ն պանդեմիա է ճանաչել կորոնավիրուսի տարածումը։ Ընդհանուր առմամբ, աշխարհում կորոնավիրսուվ է հիվանդացել 167,511 մարդ, մահացել է 6606-ը։ Հիվանդությունը սկսեց տարածվել 2019-ի դեկտեմբերից չինական Հուբեյ նահանգի Ուհան քաղաքից։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունում գործում է շուրջօրյա «թեժ գիծ» ծառայություն 8003 և «օպերատիվ զանգերի կենտրոն» 060838300 հեռախոսահամարներով:

Всемирная организация здравоохранения сообщила в своем отчете, что за прошедшие сутки коронавирусом заразились 13,903 человека по всему миру, умерли 862 заболевших.
Почти все новые случаи – 13,874- были зарегистрированы за пределами Китая, откуда началось распространение вируса. На территории страны за сутки зафиксировано 29 заболевших и 14 умерших, пишет «Дождь».
Также ВОЗ сообщает, что перестанет выделять случаи заболевания в Китае в отдельную графу, так как число случаев заражения и смертей за его пределами больше, чем внутри страны.
Кроме того, еще четыре государства заявили о первых заболевших коронавирусом. Это Узбекистан, Уругвай, Руанда и Сейшелы.
В Армении, по состоянию на 16 марта, было выявлено 52 случая заражения, один из пациентов выздоровел.
11 марта ВОЗ признала вспышку заболевания пандемией. Всего с ее начала в мире заболели 167,511 человек, умерли 6606. Распространение заболевания началось в декабре 2019 года с административного центра китайской провинции Хубэй города Ухань.