Կորոնվիրուսով պայմանավորված՝ որոշ ավիաընկերություններ ժամանակավորապես չեղարկել են դեպի ՀՀ և ՀՀ-ից դուրս որոշ ուղղությունների սպասարկումը, հայտնում են Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
Armenia Airways ավիաընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետությունից դեպի Իրան օդային փոխադրումները մինչև մարտի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 30-ը ընկած ժամանակահատվածում երեքշաբթի, ուրբաթ և կիրակի օրերին իրականացվելիք չվերթերը,
Armenia Airways-ի կողմից սպասարկվող Երևան-Անապա-Երևան մարտի 2, 5, 9, 12, 16, 19, 23, 26, 30-ի չվերթերը, ինչպես նաև ապրիլի 2-ից մինչև ապրիլի 13-ը ընկած ժամանակահատվածում երկուշաբթի և հինգշաբթի օրերին իրականացվելիք չվերթերը,
Ryanair-ի կողմից սպասարկվող չվերթերը ՀՀ-ից դեպի Իտալիայի Հռոմ և Միլան քաղաքներ և հակառակ ուղղությամբ մարտի 14-ից մինչև ապրիլի 8-ը ներառյալ,
Armenia Aircompany-ի կողմից սպասարկվող Թբիլիսի-Երևան-Մոսկվա/Վնուկովո/-Երևան-Թբիլիսի ուղղությամբ մարտի 17, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31-ի և ապրիլի 1, 2, 3, 4, 5-ի չվերթերը (բացառությամբ մարտի 18, 20, 21, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 1,2,3,4,5 չվերթերի)։
Armenia Aircompany կողմից սպասարկվող Երևան-Լիոն-Երևան ուղղությամբ՝ մարտի 23, 30-ի, ապրիլի 2, 6, 9, 13-ի չվերթերը, Երևան-Թել Ավիվ-Երևան ուղղությամբ՝ մարտի 26, 29-ի և ապրիլի 2, 5, 16, 28-ի չվերթերը։
Qatar Airways ավիաընկերության կողմից սպասարկվող Դոհա-Երևան-Դոհա ուղղությամբ մարտի 17, 19, 21, 24, 26, 28 և 31-ի չվերթերը,
Belavia ավիաընկերության կողմից սպասարկվող Մինսկ-Երևան-Մինսկ ուղղությամբ մարտի 18, 19-ի, մարտի 31-ից ապրիլի 5-ի և ապրիլի 14-ի չվերթերը,
Ural Airlines-ի կողմից սպասարկվող Եկատերինբուրգ-Երևան-Եկատերինբուրգ ուղղությամբ մարտի 11, 18, 25, 29-31, ապրիլի 2, 5-7, 9, 12-14, 16, 19-21, 23, 26-28, 30 չվերթերը,
Air Cairo ավիաընկերության կողմից սպասարկվող Շարմ Էլ Շեյխ-Երևան-Շարմ Էլ Շեյխ ուղղությամբ մարտի 12-ի չվերթը, ինչպես նաև մարտի 19-ից մինչև մարտի 31-ը բոլոր չվերթերը,
LOT ավիաընկերության կողմից սպասարկվող Վարշավա-Երևան-Վարշավա ուղղությամբ բոլոր չվերթերը մինչև ս.թ. մարտի 28-ը,
«Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության կողմից սպասարկվող Կիև-Երևան-Կիև ուղղությամբ ս.թ. մարտի 17, 18, 19, 29, 30, 31-ի և ապրիլի 1-ի չվերթերը,
Middle East Airlines ավիաընկերության Բեյրութ-Երևան-Բեյրութ մարտի 21, 24-ի չվերթերը,
FlyDubai ավիաընկերության Դուբայ-Երևան-Դուբայ ուղղությամբ մարտի 19, 20-ի կանոնավոր չվերթերը,
Sky Airlines ավիաընկերության Կիև-Երևան-Կիև ուղղությամբ մարտի 20, 23, 27-ի չվերթերը,
Austrian Airlines-ը մարտի 18-ից սկսած բոլոր ուղղություններով կանոնավոր չվերթերը՝ այդ թվում նաև դեպի Երևան։
Վարակի տարածմամբ պայմանավորված՝ հնարավոր են արագ զարգացումներ և փոփոխություններ։
Մարտի 17-ի ցերեկվա դրությամբ երկրում հանրագումարով կորոնավիրուսի հաստատված 64 դեպք կա, որոնցից 1-ն առողջացել է: ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ը արտակարգ դրություն է հայտարարված՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար:
Առողջապահության նախարարությունում գործում է շուրջօրյա թեժ գիծ՝ 8003, օպերատիվ զանգերի կենտրոն՝ 060838300 հեռախոսահամարներով:

17 Март 2020 - 15:30 AMT
В связи с ситуацией вокруг коронавируса некоторые авиакомпании временно отменили обслуживание рейсов в Армению и другие страны. Об этом сообщает Комитет гражданской авиации РА.
Armenia Airways отменила полеты из Армении в Иран до 31 марта, а также рейсы по вторникам, пятницам и воскресеньям с 1 по 30 апреля. Авиакомпания также отменила рейсы Ереван-Анапа-Ереван 2, 5, 9, 12, 16, 19, 23, 26, 30 марта, а также по понедельникам и четвергам с 2 по 13 апреля.
Ryanair отменил рейсы из Рима и Милана в Армению и в обратном направлении с 14 марта по 8 апреля включительно.
Авиакомпания «Армения» отменила обслуживание рейсов по маршруту Тбилиси-Ереван-Москва (Внуково)- Ереван-Тбилиси 17, 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 марта и 1, 2, 3, 4, 5 апреля. Авиакомпания также отменила рейсы Ереван-Лион-Ереван 23, 30 марта, 2, 6, 9, 13 апреля, а также рейсы Ереван-Тель-Авив-Ереван 26, 29 марта и 2, 5, 16, 28 апреля.
Utair Airlines прекратила полеты из России в Армению. С 20 марта по 30 апреля приостановлены рейсы Ереван-Москва-Ереван.
Рейсы Доха-Ереван-Доха, выполняемые авиакомпанией Qatar Airways и намеченные на 17, 19, 21, 24, 26, 28 и 31 марта, также отменены.
«Белавиа» отменила рейсы Минск-Ереван-Минск 18-19 марта, с 31 марта по 5 апреля и 14 апреля. Авиакомпания «Уральские авиалинии» отменила рейсы Екатеринбург-Ереван-Екатеринбург 11, 18, 25, 29-31 марта, а также 2, 5-7, 9, 12-14, 16, 19-21, 23, 26-28, 30 апреля.
Авиакомпания Air Cairo до 19 апреля прекращает регулярные рейсы Ереван-Шарм-эль-Шейх.
Авиакомпания «Украинские авиалинии» отменяет рейсы Киев-Ереван-Киев 17, 18, 19, 29, 30, 31 марта и 1 апреля.
Austrian Airlines отменила регулярные рейсы в Ереван и по другим направлениям начиная с 18 марта.
Как отмечает Комитет гражданской авиации, из-за распространения вируса возможны быстрые развития и изменения.
В Армении, по состоянию на 17 марта, выявлено 72 случая заражения, один из пациентов выздоровел. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 апреля.