Հայաստանում մարտի 17-ի ժամը 21:30-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված 78 դեպք կա՝ նոր դեպքերը 6-ն են, բոլորն էլ կապված են արտադրամասի հետ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ նշելով, որ ճնշող մեծամասնությունը չունի որևէ սիմպտոմ, անգամ ջերմություն:
«Երկուսի մոտ էր միայն թոքաբորբ, որը գուցե անցել է: Այս պահին հստակ ասել չենք կարող, քանի որ դրա համար պետք է ռենտգեն հետազոտություն անել, որն անցկացնելու համար նախորդից պետք է անցնի 7 օր, այդ ժամկետը դեռ չի լրացել»,- նշել է Թորոսյանը:
Նախարարն ասել է նաև, որ կարանտինում գտնվող 18 վարակակրի դեպքում որևէ սիմպտոմ չի եղել, բայց հետազոտությունից հետո պարզել են, որ վիրուսակիր են:
«Հաստատված դեպքով քաղաքացիների թվի աճին զուգընթաց տեսնում ենք, թե ինչ զարգացումներ ունենք՝ սեռի, տարիքիմ վիճակի բուժման մասով, հետևություններ կանենք: Ամեն ինչ արվում է՝ բոլորին զարգացումների մասին տեղյակ պահելու վերաբերյալ», – ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ օրվա ավարտին մոտ 600 քաղաքացի մեկուսացված կլինի. հնարավոր է՝ առաջիկայում ևս մի քանի հարյուր հոգի մեկուսացնեն, հետագայում այդ թվի աճի դեպքում կանցնեն ինքնամեկուսացման:
«Հիմա նրանց մեկուսացնելու նպատակը վիրուսի տարածման շղթան կոտրելն է»,- նշեց նա:
Մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ը երկրում արտակարգ դրություն է հայտարարված՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար:

17 Март 2020 - 18:04 AMT
В Армении зарегистрировано 6 новых случаев коронавируса. Об этом сообщил в Facebook министр здравоохранения Арсен Торосян. Новые случаи связаны с производственным предприятием в Ереване (с ним же связано 24 ранее известных случаев).
Таким образом, общее число заболевших достигло 78, один больной излечился, активных больных – 77. 18 случаев выявлены у людей, находящихся в карантине, однако не имеющих каких-либо симптомов заболевания. «Если бы мы не провели тестирование, возможно вирус так бы и не проявился за все 14 дней карантина», – отметил министр.
У 95% больных нет никаких симптомов. Торосян подчеркнул, что главная причина изоляции и самоизоляции – слом цепочек распространения.
К концу 17 марта количество изолированных достигнет 600 человек. Спустя еще несколько сотен изолированных в случае обнаружения новых потенциальных больных их будут посылать на самоизоляцию, сообщил Торосян.