Գերմանիայում «Աշխարհից կտրված» (Big Brother) ռեալիթի շոուի մասնակիցները մոտ մեկուկես ամիս անցկացրել են իզոլացված՝ տեղյակ չլինելով կորոնավիրուսի պանդեմիայի մասին։
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, կանոնների համաձայն՝ հերոսները կապ չունեին արտաքին աշխարհի հետ և գաղափար չունեին, թե ինչ է կատարվում դրսում: Ընթացիկ սեզոնին մասնակցում էր 14 մարդ: Նրանցից 10-ը «մեկուսացվել» էին փետրվարի 6-ին, երբ կորոնավիրուսի բուռն տարածում դեռ չկար, 4-ն՝ ավելի ուշ, երբ երկրում դեռ խուճապային իրավիճակ չէր։
Շոուի պրոդյուսերները որոշել էին չտեղեկացնել մասնակիցներին, սակայն հեռուստադիտողների քննադատության պատճառով փոխել են որոշումը: Նրանք հայտնել են մարտի 17-ին հատուկ էպիզոդի թողարկման մասին, որի շրջանակում մասնակիցները կարող էին հարցեր ուղղել աշխարհում կատարվող իրադարձություններից ու կապ հաստատել հարազատների հետ:
Լուրն իմանալուց գեռո մասնակիցները շոկի մեջ էին ու չէին կարողանում սթափ արձագանքել, այնուհետև ուշքի են եկել ու, չնայած բժիշկների զգուշացումներին, սկսել են գրկախառնվել ու համբուրվել։
Շոուի մասնակիցների բարեկամներն առողջ են։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն ավելի վաղ հայտնել էր կորոնավիրուսի պանդեմիայի մասին: Գերմանիայում վարակվածների թիվն անցել է 10,000-ը, մահացել է 26 մարդ:

Contestants of the German edition of reality TV show Big Brother have now been told about the coronavirus pandemic.
The current series has drawn attention in recent days for the fact that those participating had not been told about the state of the world outside, having been inside the house since February 6, Digital Spy reports.
However, in a live edition that aired on March 17, host Jochen Schropp and resident doctor Dr Andreas Kaniewski told those assembled from behind a glass screen how COVID-19 had spread since they entered.
As well as being shown a video explaining what had happened and asking questions, the housemates received video messages from their loved ones, some breaking out in tears.
It comes after broadcaster Sat 1 previously decided not to tell the contestants, saying they would only be updated on the situation if deemed necessary.
Big Brother is also taking place in Australia, with the housemates there also informed about the pandemic this week.